zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Ģimenes septītā bērniņa saglabātās nabassaites cilmes šūnas glābj brāļa dzīvību

Mohammeds ir 22 gadus vecs jaunietis, kuru ar nabassaites cilmes šūnām pirms 12 gadiem izārstēja no vēža. Pateicoties nabassaites asins cilmes šūnu transplantācijai viņš ir enerģijas pilns, šobrīd studē un sapņo kļūt par skolotāju.

Mohammeda ģimene ir no Irānas dienvidu krasta, Kuhestakas. Viņi ģimenē ir 8 bērni – 6 zēni un 2 meitenes, Mohammeds ir ģimenē ceturtais dzimušais bērns un viņa veselības problēmas sākās, kad viņam palika 6 gadi. Puisēnam naktīs sākās drudzis, bija iekaisušas smaganas, vēlāk sākās arī krampju lēkmes. Vecāki viņu veda uz dažādām ārstniecības iestādēm, lai noteiktu precīzu diagnozi, pat 800 km no mājām – uz Shahid Sadoughi slimnīcu Jazdā, kur Mohammedu hospitalizēja un kur arī viņam noteica diagnozi – akūta mieloīda leikēmija. Pacientiem ar šo vēža formu trūkst pareizi funkcionējošu sarkano asins šūnu skābekļa apmaiņai organismā, trūkst imūno šūnu, lai cīnītos ar dažādām infekcijām, kā arī ir pazemināts trombocītu līmenis, kā rezultātā nenotiek asins recēšana – asiņošanas apturēšana.

Mohammedam tika uzsākta ķīmijterapija Jazdas slimnīcā, tā ilga jau 2 gadus, līdz kļuva skaidrs, ka ķīmijterapija vien nespēj uzveikt šo slimību un jāmeklē daudz efektīvāks ārstēšanas veids. Ārsti ieteica puisēnu transportēt uz Šariati slimnīcu, kur viņam varētu veikt cilmes šūnu transplantāciju.

Tā sākās Mohammeda cilmes šūnu donora meklēšana. Viņu ģimenē neviena bērna nabassaites cilmes šūnas, līdz šim brīdim, netika uzglabātas, tādēļ nācās meklēt donoru publiskajā bankā, kas, diemžēl, bija neveiksmīgi – netika atrasts atbilstošs donors.

Taču kādu dienu notika īsts brīnums – pavisam negaidīti Mohammeda mamma uzzināja, ka ir 7. bērniņa gaidībās. Ārsti to uzzinot, uzreiz vecākiem ieteica uzglabāt gaidāmā mazulīša nabassaites asins cilmes šūnas, lai ar tām varētu ārstēt Mohammedu. Vecāki nešauboties pieņēma lēmumu uzglabāt nabassaites cilmes šūnas. Mazulīša dzimšanas dienā, nabassaites asins un audu paraugi tika veiksmīgi paņemti un nogādāti laboratorijā. Uzreiz pēc tam tika sākta donoru testēšanas procedūra, lai noteiktu, vai Mohammeda jaunais brālis varēs glābt viņa dzīvību ar nabassaites asins cilmes šūnām.

Viņi izrādījās 100% saderīgi un nekavējoties tika uzsākta nabassaites asins cilmes šūnu transplantācijas procedūras plānošana. Neskatoties uz dažādiem šķēršļiem, kas bija jāpārvar, lai tiktu līdz transplantācijas brīdim, tā noritēja veiksmīgi un ar lieliskiem rezultātiem.

Mohammeds tika pilnībā izārstēts no vēža – akūtas mieloīdas leikēmijas. Kopš terapijas ir pagājuši 12 gadi un viņa veselība ir nevainojama. Viņš studē, ir enerģijas pilns un ir ceļā uz savas sapņu dzīves veidošanu.

Atsauce: https://parentsguidecordblood.org/en/news/7th-child-provides-cord-blood-save-older-sibling

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Related Posts

Leave a Reply