zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Grūtniecība un autoimūnās saslimšanas

Jau rakstījām par nabassaites cilmes šūnu terapijas iespējām autoimūno slimību gadījumos. Šīs saslimšanas, piemēram, reimatoīdais artrīts, autoimūns tireoidīts, 1. tipa cukura diabēts u.c. ,ietekmē dzīves kvalitāti miljoniem cilvēku visā pasaulē, biežāk skarot tieši sievietes.

Nupat zinātniskajā žurnālā BMC Medicine publicēts raksts, kurā pētīta autoimūno slimību ietekme uz grūtniecības gaitu un iznākumu. Tikai analizēti 709 pētījumi ar topošajām māmiņām, kuras slimo ar kādu no autoimūnajām saslimšanām.

Rezultāti atklāja, ka sievietēm ar iekaisīgo zarnu slimību, čūlaino kolītu un Krona slimību ir paaugstināts ārpusdzemdes grūtniecības risks. Pacientēm, kuras slimo ar sistēmisko sarkano vilkēdi vai Šegrēna sindromu, biežāk sastopama agrīna grūtniecības pārtraukšanās.  Bet vēl lielāks šis risks ir sievietēm ar autoimūnām vairogdziedzera saslimšanām. Spontānā aborta iespējamība pieaug arī pie celiakijas, reimatoīdā artrīta un psoriāzes, turklāt celiakijas pacientēm pastāv risks atkārtotām grūtniecības zaudēšanām.

Gestācijas hipertenziju, kas ir stāvoklis, kad grūtniecības laikā paaugstinās asinsspiediens, biežāk sastop pacientēm ar 1.tipa diabētu, psoriāzi un psoriātisko artrītu.  Preeklampsija, kas ir komplicēts grūtniecības sarežģījums, kad paaugstinātam spiedienam pievienojas arī citi simptomi, arī raksturīga sievietēm ar 1. tipa diabētu, kā arī sistēmisko sarkano vilkēdi. Toties gestācijas diabēts biežāk sastopams topošajām māmiņām ar iekaisīgo zarnu slimību. Dažādu autoimūno slimību pacienšu vidū pastāv augstāki riski arī augļa augšanas atpalicībai.

Pētot dzemdību un pēcdzemdību perioda sarežģījumus, zinātnieki konstatēja, ka priekšlaicīgas dzemdības un ķeizargrieziena operācijas procentuāli vairāk sastopamas pacientēm ar 1.tipa diabētu un sistēmisko sarkano vilkēdi. Toties pēcdzemdību depresija biežāk ir pacientēm ar autoimūnām vairogdziedzera saslimšanām.

Kā risinājums minēto problēmu ārstēšanā tiek izmantotas nabassaites cilmes šūnas. Pētījumos atklājas šīs terapijas efektivitāte un drošība. Pateicoties šai novitātei, tiek uzlabota dzīves kvalitāte un paveras plašākas iespējas veselīgai grūtniecībai arī sievietēm ar autoimūnām slimībām.

Izmantotais avots:

https://www.news-medical.net/news/20240308/Pregnant-women-with-autoimmune-conditions-at-a-greater-risk-of-developing-adverse-pregnancy-outcomes-study-suggests.aspx?utm_sou

Related Posts

Leave a Reply