zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Insults un cilmes šūnas: vectēva un viņa mazmeitas stāsts

“Tu nekad nezini, kas var notikt ar tavu ģimeni rīt vai varbūt pēc 10 gadiem, un kad Tev var būt vajadzīgas šīs šūnas”

2018. gadā Lūcijas Pinovas tēvam bija tikai 60 gadi, kad viņš pārcieta išēmisku insultu, ko izraisīja trombs miega artērijā. Vīrietim nekavējoties tika sniegta palīdzība, taču išēmija nopietni skāra viņa smadzeņu kreiso puslodi, izraisot ķermeņa labās puses paralīzi un nopietnus kognitīvus traucējumus, tostarp runas zudumu.

Pēc slimnīcā pavadītā mēneša, ārsti nespēja būtiski palīdzēt vīrieša paralīzei un pārējām izraisītām komplikācijām pēc pārciestā insulta. Ģimene aizveda vīrieti uz rehabilitācijas centru, kur viņš no jauna mācījās ģērbties, patstāvīgi ēst un pārvietoties ratiņkrēslā. Tomēr uzlabojumi vīrieša kognitīvajās spējās netika novēroti.

2019. gadā Lūcija uzzināja par cilmes šūnu pielietošanu cilvēkiem pēc pārciesta išēmiskā insulta, un, ka pateicoties cilmes šūnu terapijai – ievērojami tiek uzlabotas gan cilvēka fiziskās, gan kognitīvās spējas. Īpaši liels akcents tika likts tieši uz nabassaites asins un audu cilmes šūnām, jo tieši šīs cilmes šūnas ir izteikti dzīvotspējīgas un spēcīgas savā darbības mehānismā.

Vīrietim tika veikta pirmā cilmes šūnu terapija ar nabassaites cilmes šūnām – hematopoētiskām (asins) un mezenhimālām (audu) cilmes šūnām. Tās pacientam tika ievadītas gan intravenozi – vēnā, gan mugurkaula kanālā – intratekāli.

Veiktā cilmes šūnu transplantācija noritēja veiksmīgi, un tās rezultātā būtiski uzlabojās vīrieša fiziskās un kognitīvās spējas; vīrietis ar laiku bija spējīgs pārvietoties pats saviem spēkiem, kā arī sesijās pie logopēda tika novērots progress – atgriezās viņa runas spējas.

2019. gada nogalē, kad Lūcijai piedzima meitiņa, viņa nolēma uzglabāt meitas nabassaites cilmes šūnas, lai tās izmantotu vectēva nākošai ārstēšanai. Vectēvs un mazmeita izrādījās perfekti saderīgi donori un tādēļ tika dota zaļā gaisma atkārtotas terapijas veikšanai.

Šodien, pateicoties nabassaites cilmes šūnu transplantācijai, Lūcijas tēvs var pilnvērtīgi rūpēties par savu mazmeitu un turpināt ar viņu veidot īpašu saikni.

 

Atsauce: https://parentsguidecordblood.org/en/news/granddaughter-donated-newborn-stem-cells-her-grandfather-after-stroke

 

Related Posts

Leave a Reply