zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu eksosomas cukura diabēta komplikāciju terapijā

Papildus jau minētajam citos rakstos, no cilvēka nabassaites cilmes šūnām izdalītās eksosomas tiek pielietotas arī nedzīstošo brūču terapijai, apasiņošanas traucējumu un nervu šķiedru darbības uzlabošanai. Šo “mazo varoņu” galvenie darbības mehānismi -iekaisuma mazināšana un šūnu migrācijas veicināšana bojājuma virzienā – tiek pielietoti arī diabēta izraisīto acu patoloģiju ārstēšanai. Proti, palielinātā glikozes koncentrācija asinīs darbojas kā stresa faktors, kas ilgtermiņā noved pie redzes invaliditātes. Cilmes šūnu eksosomas uzlabo acu audu dzīvotspēju un vairošanos, ietekmē migrāciju, kā arī mazina glikozes izraisīto stresu.

Kopš 2000.gada zinātnisko rakstu apjoms, kuros minēts cilmes šūnu pielietojums cukura diabēta terapijā, ir strauji audzis, turklāt pētījumi ir veikti vairāk kā 90 dažādās valstīs. Tas liecina par lielu interesi, ko var izskaidrot ar cilvēku vēlmi paplašināt šīs hroniskās un potenciāli invaliditāti raisošās slimības terapijas iespējas. Bez tam nopietnas problēmas pacientu dzīves kvalitātei rada komplikācijas, kas radušās diabēta dēļ.

Lai arī cilmes šūnu terapijas pētījumu sfērā dominē Āzijas un ASV zinātnieki, jauni atklājumi notiek arī Eiropā. Tiek meklēti jauni veidi kā risināt diabētiskās neiropātijas radītās blaknes. Ir noskaidrots, ka eksosomu spēja pārnest signālus starp šūnām, noder jaunu terapijas veidu izstrādē un efektīvākā medikamentu nogādāšanā slimības skartajiem audiem.

Izmantotie avoti:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/40197194/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/40210123/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39674096/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39928224/#full-view-affiliation-1

Related Posts

Leave a Reply