zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Atklāts noslēpums par ilgmūžīgo cilmes šūnu spēju novērst novecošanos

Nekas nedzīvo mūžīgi, bet, salīdzinot ar citām ķermeņa šūnām, hematopoētiskās jeb asinsrades cilmes šūnu dzīvildze ir apstiprināta kā maksimāli ilga. Atgādināsim, ka hematopoētiskās cilmes šūnas var iegūt arī no nabassaites asins. Tieši šīs šūnas rada strauji dalošas cilmes šūnas, kas savukārt rada simtiem miljardu šūnu, lai apmierinātu ikdienas organisma prasību pēc skābekli piegādājošām sarkanajām asins šūnām, ar baltajām asins šūnām, kas cīnās pret slimībām, un trombu veidojošiem trombocītiem.

Kāds ir hematopoētisko cilmes šūnu noslēpums, kas novērš novecošanās sekas? Beiloras Medicīnas Koledžas (ASV) pētnieku vadītā komanda atklāja, ka enzīms ciklofilīns A, kas lielos daudzumos tiek ražots hematopoētiskās cilmes šūnās, ir galvenais, lai šīs šūnas saglabātu savu reģenerācijas potenciālu un novērstu novecošanās sekas.

Lai dzīvo cilmes šūnas!

“Šūnu novecošanas dzinējspēks ir olbaltumvielu, kas ir sasniegušas savas darbības beigas, uzkrāšanās”, skaidro pētījuma autors Dr. André Catic, docents un CPRIT zinātnieks vēža pētījumos Hafingtonas Center of Aging Beilorā. “Ar laiku olbaltumvielas mēdz novecot un uzkrāties šūnā, kas izraisa toksisku stresu un palēlina šūnas darbību.”

Šūnas, kas bieži iesaistās šūnu dalīšanā, piemēram, cilmes šūnas, atšķaidot var atbrīvoties no olbaltumvielu agregātiem. Hematopoētiskās cilmes šūnas, kas bieži nedalās, saskaras ar bojāto proteīnu uzkrāšanos un sekojošo toksisko stresu, un pierādījušas, ka nonoveco.

“Izpratne par molekulārajiem mehānismiem, kas veicina šo konkrēto šūnu novecošanos, ne tikai sniedz jaunu informāciju par hematopoētisko cilmes šūnu bioloģiju, bet arī ir nozīmīga vēža ārstēšanā,” papildina darba līdzautors Dr. Laure Maneix.

Plašāk par šo pētījumu: Maneix L, Iakova P, Lee CG, et al. Cyclophilin A supports translation of intrinsically disordered proteins and affects haematopoietic stem cell ageing. Nat Cell Biol. 2024;26(4):593-603. doi: 10.1038/s41556-024-01387-x

Avots:

https://www.technologynetworks.com/cell-science/application-notes/improving-complex-phosphopeptide-characterization-385839

Related Posts

Leave a Reply