zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Ādas novecošanās un cilmes šūnas

Nekad līdz šim cilvēces vēsturē dzīvildze nav bijusi tik gara. Salīdzinājumam – pagājušā gadsimta sākumā vidējais dzīves ilgums nepārsniedza 47 gadus, mūsdienās tas tuvojas 80. Un, aizvien vairāk pūļu jāiegulda dzīves kvalitātes uzlabošanā tieši cilvēkiem pēc 50 gadu vecuma. Dažādu orgānu un sistēmu novecošanās palēnināšanai tiek meklētas arvien jaunas iespējas.

Zinātniskajā žurnālā Molecules publicēts raksts par cilvēka nabassaites cilmes šūnu ietekmi uz ādas novecošanās procesiem. Tika izveidots ādas fibroblastu modelis, uz kuru veica iedarbību ar no cilmes šūnām izdalītām daļiņām – eksosomām kombinācijā ar kolagēnu.

Un tika sasniegti sekojoši galvenie efekti:

  1. Palielinājās šūnu migrācijas un proliferācijas (vairošanās) kapacitāte;
  2. Uzlabojās kolagēna aktivitāte;
  3. Mazinājās oksidatīvā stresa radītā ietekme;
  4. Tika konstatēta novājināta to interleikīnu un citokīnu (proteīni, kuri pilda signālpārneses funkcijas) darbība, kuri veicina ādas novecošanos.

Līdzīgi rezultāti sasniegti arī citā pētījumā, kurā apstrādātas nabassaites cilmes šūnas iedarbojās uz ādu eksperimentālā modelī. Rezultātā āda kļuva stingrāka, uzlabojās tās apasiņošana un kolagēna aktivitāte.

Abos pētījumos zinātnieki pielietoja tieši nabassaites cilmes šūnas, kas ir vērtīgs mezenhimālo cilmes šūnu avots. Bieži kļūdaini tiek uzskatīts, ka to pielietošana nepieciešama tikai īpaši smagu un retu saslimšanu gadījumos.

Taču šie pētījumi pierāda, ka arī dabīgajos novecošanās procesos, ar kuriem saskarsies katrs cilvēks, nabassaites cilmes šūnas ir vērtīgs resurss, lai uzlabotu mūsu dzīves kvalitāti.

Izmantotie avoti:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38611748/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38293418/

Related Posts

Leave a Reply