Jau ir zināms, ka nabassaites cilmes šūnu terapija ir pierādījusi savu efektivitāti kā ārstēšanas metode bērniem ar cerebrālo trieku. Vecāki, kuri meklē cilmes šūnu ārstēšanu saviem bērniem, bieži ir nesaprašanā, kuru šūnu terapija sniegs labākus rezultātus.
Te atbildi sniedz nesen publicēts salīdzinājums, kurā pacienti tika ārstēti gan ar nabassaites asins, gan ar nabassaites audu cilmes šūnām. Mainīgie lielumi – smadzeņu paralīzes veids, tās smaguma pakāpe, pacientu vecuma diapazons, šūnu audzēšanas metode, šūnu devas, ievadīšanas ceļi, motorisko funkciju uzlabošanās mērīšanas sistēma, kontrolgrupa, uzlabošanās novērtēšanas laiks u.c. – tika cik vien iespējams saglabāti nemainīgi.
Bērni, vecumā no 4. līdz 14. gadiem, tika ārstēti Teherānas Universitātes Medicīnas zinātņu pediatrijas centrā Irānā. Pētījuma dalībniekiem tika diagnosticēta visizplatītākā spastiskā cerebrālā trieka, kuru raksturo muskuļu stīvums un koordinācijas trūkums. Visiem bērniem tika veikta viena intratekāla injekcija, vai nu ar 5 miljoniem nabassaites asins cilmes šūnu uz kilogramu, vai arī ar fiksētu devu 20 miljonu nabassaites audu cilmes šūnas, vai arī tika veikta placebo procedūra. Visi dalībnieki saņēma vienādu rehabilitācijas programmu, kas balstījās uz fizioterapiju, visa pētījuma laikā. Mērījumi tika veikti vienu, trīs, sešus un divpadsmit mēnešus pēc šūnu terapijas.
Šis pētījums apliecināja, ka ilgtermiņā gan nabassaites asins cilmes šūnas, gan nabassaites audu cilmes šūnas ir efektīvas, un to rezultāti ir līdzīgi. Jāņem gan vērā, ka motorisko prasmju uzlabošanās no šūnu terapijas ar laiku apstājas cerebrālās triekas pacientiem, tāpēc, lai veicinātu progresu, būtu optimālas atkārtotas devas. Ir svarīgi arī atzīmēt, ka šajos divos pētījumos tika izmantotas intratekālas injekcijas muguras smadzenēs, kamēr daudzas citas slimnīcas un klīnikas izmanto intravenozas infūzijas, kur šūnas tiek filtrētas caur plaušām, un mazāk šūnu nonāk līdz smadzeņu bojājumiem.
Izmantotais avots:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/cerebral-palsy-response-cell-therapy-function-time