zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnas efektīvi uzveic ceļa locītavas artrītu

Klīniskie pētījumi Toronto, Kanādā uzrādījuši, ka viena MCŠ (mezenhimālās cilmes šūnas) injekcija var mazināt sāpes un uzlabot to pacientu dzīves kvalitāti, kas cieš no ceļa locītavas osteoartrīta tā vēlīnā stadijā.

Mums novecojot, visas šūnas mūsu ķermenī nolietojas, kas izraisa aizvien biežākus osteoartrīta saslimšanas gadījumus. Tas ir viens no galveniem invaliditātes cēloņiem un viena no biežāk sastopamām balsta sistēmas kaitēm Latvijā. Osteoartrīts ir ceturtais invaliditātes cēlonis, liecina Latvijas medicīnas statistikas dati. Tas izraisa locītavu sāpes un stīvumu. Kaut arī ar šo slimību biežāk slimo vecāka gājuma ļaudis, artrīts ir sastopams jebkura vecuma cilvēkiem, ieskaitot bērnus.

MCŠ, konstatētas nabassaites cilmes šūnās, audos un kaulu smadzenēs, var tikt injicētas cilvēka skrimslī – saistaudi, kas atbalsta kaula kustību. Šajā nupat publicētajā klīniskajā izmeklējumā tika pierādīta cilmes šūnu labvēlīgā ietekme uz osteoartrīta ārstēšanu.

Klīniskais izmēģinājums publicēts 2019. gada aprīlī paredzēja MCŠ injicēšanu skartajā locītavas zonā, lai atjaunotu skrimšļa šūnu funkcionalitāti, kas ir kļuvušas mazāk aktīvas vai pārstāja funkcionēt pavisam. Rezultāti uzrādīja uzlabotu efektivitāti saistaudos, ar osteoartrītu saistīto sāpju mazināšanos un pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanos.

“Mūsu mērķis bija drošības pārbaude, kā arī labākas izpratnes iegūšana par MCŠ devu, darbības mehānismiem un donoru izvēli.” –  Dr. Visvanatans, Krembil pētniecības institūts, Veselības tīkla univesitāte, Toronto

Kopumā 12 pacienti piedalījās šajā izmeklējumā, visi vecumā no 45 līdz 65 gadiem ar mērena ceļa locītavas osteoartrīta pazīmēm. Viņi tika sadalīti trijās grupās, kur katra saņēma dažādu MCŠ devu.

Pēc 12 mēnešiem pētnieki novēroja būtiskus pacientu veselības uzlabojumus. Izmeklējuma rezultātā tika secināts, ka MCŠ ir droša ārstniecības metode pie dažādiem devas līmeņiem, un ka veiksmīga ārstēšana ir atkarīga no devas apjoma.

Šīs MCŠ var tikt iegūtas, izolējot šūnas kaulu smadzenēs (visbiežāk no iegurņa), uzglabājot nabassaites audus pēc bērna piedzimšanas vai no piena zoba pulpas. Future Health Biobank specializācija ir jūsu bērnu nabassaites asiņu un audu cilmes šūnu uzglabāšana. Future Health Biobank uzglabā vairāk kā 150 000 paraugu ģimenēm visā pasaulē, un esam izsnieguši vairāk kā 100 paraugus dzīvībai svarīgām ārstēšanas metodēm, tādām kā osteoartrīts. Jūsu jaundzimušā bērna cilmes šūnu uzglabāšana no dzimšanas brīža ir vērtīgs ieguldījums viņu potenciālajai turpmākai ārstēšanai pieaugušā vecumā.

Atsauces:
Benzinga. “Clinical Trial Shows Promise of Stem Cells in Offering Safe, Effective Relief from Arthritic Knees | Benzinga.” Benzinga, Benzinga, 9 Apr. 2019, www.benzinga.com/pressreleases/19/04/r13509497/clinical-trial-shows-promise-of-stem-cells-in-offering-safe-effective-relief-from-arthritic-knees. Accessed 10 Apr. 2019.
Chahal, Jaskarndip, et al. “Bone Marrow Mesenchymal Stromal Cells in Patients with Osteoarthritis Results in Overall Improvement in Pain and Symptoms and Reduces Synovial Inflammation.” STEM CELLS Translational Medicine, 9 Apr. 2019, 10.1002/sctm.18-0183. Accessed 10 Apr. 2019.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply