Alcheimera slimība ir sastopamākais demences veids. Jau 2017.gadā žurnālā “Molecular Neurobiology” tika publicēts pētījumu apkopojums par cilmes šūnu spējām palīdzēt šīs slimības pacientiem. Katru gadu demences diagnoze tiek noteikta 10 miljoniem cilvēku un Pasaules Veselības Organizācijas aprēķini liecina, ka demence ir septītais biežākais nāves cēlonis.
Ik gadu tiek veikti jauni klīniskie pētījumi šīs slimības ārstēšanas kontekstā. Tikko uz pierādījumiem balstītās medicīnas žurnāla “Dementia & Neuropsychologia” rakstā apskatīti dati par šūnu terapijas efektivitāti pacientiem ar Alcheimera slimību. Alcheimera slimības gadījumā smadzenēs notiek īpašu plātnīšu-amiloīda nogulsnēšanās. Galvenie pozitīvie ārstēšanas metodes efekti ir cilmes šūnu spēja pārveidoties par nervu šūnām, kā arī iekļauties smadzeņu funkcijās. Terapijas rezultātā uzlabojas nervaudu tīklojuma formēšanās, kā arī mazināta kaitīgo vielu formēšanās.
Praktiskie rezultāti tika iegūti analizējot 59 pacientu datus no dažādām valstīm, kuri bija saņēmuši ārstēšanu ar cilmes šūnām. Tika konstatēti uzlabojumi gan izmeklējumos, gan klīnisko simptomu mazināšanā. Terapijai nebija būtisku blakņu. Pētnieku grupa atzīst, ka jāveic papildus pētījumi, lai atrastu labāko ievades veidu un devu, taču vienlaikus apstiprina, ka cilmes šūnas jau palīdz cilvēkiem tikt galā ar neirodeģeneratīviem stāvokļiem.
Izmantotie avoti:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39258164/
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dementia
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC11386524/