zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu zobu implanti – protēžu un tradicionālo zobu implantu beigu sākums?

Zoba neveiksmīga pazaudēšana nav nekas neparasts. Ir gadījumi, kad no zoba nākas šķirties sadzīves vai sporta traumu rezultātā, kā arī pie nepareizas mutes dobuma kopšanas sekām.

Interesanti atzīmēt, ka, saskaņā ar veselības ziņojumu datiem, 26% pasaules iedzīvotāju ir zaudējuši visus pastāvīgos zobus, sasniedzot 75 gadu vecumu. Visizplatītākie zobu izkrišanas risinājumi ir protēzes un zobu implanti. Taču par ikdienu kļūst arī cilmes šūnu zobu implantu iespēja.

Zobu implantu blakne ir dzīšanas process, kas var izvērsties ilgs un plašs, un ir nepieciešami vairāki mēneši līdz implants pilnībā sadzīst. Otra problēma ar zobu implantiem skar žokļa kaulu, kas turpina augt visa cilvēka dzīves garumā. Ja implants nespēj pielāgoties augošā žokļa kaula izmaiņām, tas var radīt problēmas. Visbeidzot, pastāv arī tādi minimālie riski, kā zoba implanta rezultātā bojāts nervs, inficēta implantācijas vieta, radītas sinusa problēmas. Dažreiz inficēšanās gadījumā var nākties zaudēt kaulaudus.

Kas attiecas uz protēzēm, tad diemžēl arī tām var būt savas komplikācijas. Protēžu valkātājs ne uz mirkli nespēj aizmirst to klātbūtni savā mutē. Ir gadījumi, kad protēzes sagādā neērtības kā ēšanas, tā arī runāšanas laikā.

Tas ir pašsaprotami, ka cilvēks, kurš zaudējis zobu, vēlas iegūt risinājumu, kas ir paliekošs un bez sarežģījumiem. Atbilde – cilmes šūnu zobu implanti.

Kas ir cilmes šūnu zobu implanti? Cilmes šūnu zobu implantiem ir atšķirīga pieeja, salīdzinājumā ar tradicionālajiem zobu implantiem un protēzēm. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām un progresam zobārstniecības jomā, mūsu rokās ir potenciāli veiksmīga metode zobu problēmu risināšanai.

Cilmes šūnu zobu implanti palīdz atjaunot trūkstošos zobus. Diemžēl cilvēka mūža laikā tiek doti tikai divi zobu komplekti, ar pielietojumu līdz mūža galam. Zinātnieki ir izpētījuši kā cilmes šūnas var izmantot jaunu zobu audzēšanai. Cilvēka ķermenis sastāv no dažāda veida šūnām. Cilmes šūnas ir vienas no tām, un būtībā spēj izveidot visas sistēmas un orgānus cilvēka ķermenī.

Dr. Džeremijs Mao no Audu inženierijas un reģeneratīvās medicīnas laboratorijas kopā ar savu komandu ir veiksmīgi aizsākuši zobu izveidi no cilvēka cilmes šūnām. Zoba pamatā ir trīsdimensiju sastatnes, kas sastāv no dabīgiem materiāliem. Pēc Dr. Mao domām, šī pieeja ir un būs rentabla alternatīva zobu implantiem. Kolumbijas Universitātes Medicīnas centrs nesen apstiprināja, ka šī zobu atjaunošanas metode palīdz ātrāk atlabt pēc procedūras, salīdzinot ar standarta zobu implantoloģijas gadījumu. Turklāt, šim zobam ir spēja pielāgoties un augt kopā ar žokļa kaulu.

Pateicoties tehnoloģijām, lietas mainās eksponenciālā ātrumā. Un šis jaudīgais temps skar visas pasaules jomas. Konkrētais risinājums ir abpusēji izdevīgs kā zobārstiem, tā arī pacientiem. Pieejamība, saderība ar pacientu, mazāk sāpīga procedūra, zemākas izmaksas un lielāka efektivitāte – šie daži faktori vien apliecina, ka cilmes šūnu zobu implanti būs lieliska alternatīva zobu implantiem un protēzēm.

Taču svarīgi atzīmēt, ka neatkarīgi no tā, kādu zobu un mutes dobuma veselību veicinošu risinājumu jūs izvēlaties, ir svarīgi rūpēties par savu zobu veselību. Aicinām vienmēr būt uzmanīgiem attiecībā uz zobu higiēnu un neuztvert to kā pašsaprotamu, sākot ar zobu tīrīšanu divas reizes dienā, ikdienas zobu diegu lietošanu un zobārsta un higiēnista apmeklējumiem ik pēc sešiem mēnešiem.

 

 

Izmantotās literatūras avoti:

https://techventures.columbia.edu/news-and-events/latest-news/recruiting-body-help-regrow-new-joints

https://www.ismile.com/blog/stem-cell-dental-implants

https://www.periodontal.com/bodys-stem-cells-can-lead-tooth-regeneration-end-dental-implants/

 

Leave a Reply