zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Erektīlās disfunkcijas ārstēšana ar nabassaites audu cilmes šūnām

Erektīlā disfunkcija (ED) ir visizplatītākā problēma, ar ko vīrieši seksuālās veselības jautājumā vēršas pie sava ārsta. Tiek lēsts, ka 1 no 10 vīriešiem kādā dzīves laikā ir ED. Prognozes par ED klātesamību nav iepriecinošas. Ir sagaidāms, ka nākamajos piecos gados šī slimība skars vairāk kā 300 miljonus vīriešu.

ED ir nespēja iegūt vai saglabāt pietiekami stingru erekciju, lai uzsāktu dzimumaktu. Dažreiz to sauc par impotenci, lai gan tagad šis termins tiek lietots retāk. Galvenais erektilās disfunkcijas cēlonis ir psiholoģiskie un veselības stāvokļi (piemēram, nemiers, stress, diabēts, sirds un asinsvadu slimības), medikamenti (antiandrogēni un antidepresanti), traumas (savainojumu vai operāciju izraisīti) un dažādi dzīvesveida faktori.

Pašreizējā standarta ārstēšana ir testosterona aizstājterapija. Lai gan testosterons ir pieejams injicējamās, iekšķīgi lietojamās un ziedes formās, tā efektivitāte ir ierobežota un ir novērotas dažādas nelabvēlīgas sekas.

Pateicoties tam faktam, ka cilmes šūnas var diferencēties jebkurā šūnu veidā, kas ir jāaizstāj vai jālabo, tās strukturāli un funkcionāli atjauno bojātos audus, atkarībā no saņemtajiem signāliem vai stimuliem. Injicējot organismā, cilmes šūnas var kļūt par specializētāku šūnu veidu, piemēram, skrimšļiem, muskuļiem, nerviem, kauliem vai asinsvadiem. Cilmes šūnām ir raksturīga unikāla īpašība jeb spēja atpazīt un migrēt uz ķermeņa bojājuma vai iekaisuma vietu organismā. Pētījumi liecina, ka cilmes šūnas spēj atjaunot bojātus un slimus audus, mazināt iekaisumu un modulēt imūnsistēmu, veicinot atveseļošanos un uzlabojot dzīves kvalitāti.

Cilmes šūnas erektilās disfunkcijas gadījumā koncentrējas uz reģenerāciju, kas ietver savstarpējo šūnu saziņu. Šis process veicina jaunu asinsvadu augšanu, rētaudu samazināšanos, šūnu iznīcināšanas procesu palēlināšanos un citas vērtīgas atjaunošanas funkcijas. Līdz ar to, ka cilmes šūnas var atjaunot dzimumlocekļa asinsvadus, bojātos nervus un veselīgus slāpekļa oksīda receptorus, kā arī novērst dzimumlocekļa audu rētas, cilmes šūnu injekcijas spēj novērst erektilās disfunkcijas problēmas.

Vairākos pētījumos pacienti tiek ārstēti, injicējot cilmes šūnas dzimumlocekļa artērijā caur katetru. Ārstēšanas protokols sastāv no 50 miljoniem mezenhimālo cilmes šūnu (iegūtas no nabassaites audiem) tiešas injekcijas dzimumloceklī. Procedūra ilgst aptuveni 45 minūtes. Mājup pacienti parasti dodas divas dienas pēc procedūras. Ārstēšanas metodes galvenais mērķis ir palielināt asins plūsmu dzimumloceklī un paaugstināt tā jutību un sajūtu.

Zinātnieki secina, ka cilmes šūnu terapija erektilās disfunkcijas ārstēšanai ir finansiāli lēta, droša un efektīva ārstēšanas iespēja. Tā kā aprakstītajiem klīniskajiem pētījumiem ir daudzsološi rezultāti, nākamais solis ir randomizēti klīniskie pētījumi, kuros tiek pārbaudīta metodes izmantošana ilgākā laika periodā, izmantojot dažādas devu un injekciju skaita veidnes.

 

Izmantotie literatūras avoti:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7825548/

https://gaiastemcells.com/erectile-dysfunction/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8567456/

Related Posts

Leave a Reply