zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnu terapija pacientiem ar COVID-19 komplikācijām

Akūts elpošanas distresa sindroms jeb ARDS ir smaga elpošanas problēma un nopietna komplikācija. Pacientiem ar COVID-19 šis plaušu bojājums ir saistīts ar ilgstošu atrašanos pieslēgtam pie mākslīgās elpināšanas aparāta un augstu mirstību iespējamību – sasniedzot līdz pat 52,4% COVID-19 un ARDS gadījumā. Un kaut arī farmācijas nozare pēdējos divos gados intensīvi meklē terapijas risinājumus, joprojām nav atrasts pietiekami efektīvs medikaments, kas spētu palīdzēt.

Ir pierādīts, ka mezenhimālās cilmes šūnas jeb cilmes šūnas, kas saglabātas no dzemdību laikā paņemta nabassaites audu parauga, regulē pārmērīgu imūnreakciju un iekaisuma procesus, veicina audu atjaunošanos un izdala molekulas ar pretmikrobu iedarbību.

Tieši šo minēto īpašību dēļ ārstiem mezenhimālās cilmes šūnas šķita būtiskas ARDS kontekstā. Tostarp šobrīd noris vairāki pētījumi mezenhimālo cilmes šūnu izmantošanā COVID-19 pacientu ārstēšanā. Un pirmie saņemtie rezultāti ir daudzsološi.

Floridā veiktā pētījumā dalību ņēma 24 hospitalizēti COVID-19 pacienti ar ARDS. 12 pacienti saņēma terapiju ar nabassaites cilmes šūnām, bet atlikušie pacienti tika iekļauti kontroles grupā. Jāatzīmē ka, lai izvairītos no netīšas rezultātu ietekmēšanas, ne paši pētījuma dalībnieki, ne viņus uzraugošais medicīnas personāls nebija informēti, kurā grupā konkrētais pacients ir iekļauts. ARDS slimniekiem tika ievadītas 2 devas ar preparātu, kas sagatavots no nabassaites cilmes šūnām. Procedūra neradīja komplikācijas un cilmes šūnu ievadīšanas terapija a tika atzīta par drošu.

Dati liecina, ka 28 dienas pēc pēdējās infūzijas grupā ar pacientiem, kas saņēma cilmes šūnas, miruši bija tikai 9% pacientu. Diemžēl kontroles grupā jeb grupā, kas nesaņēma cilmes šūnu preparātu, viņsaulē aizgājušo pacientu bija krietni vairāk – 58%.  Jāpiezīmē, ka pirmās grupas pacienti arī uzskatāmi ātrāk atveseļojās.

Šajā pētījumā iesaistīto zinātnieku komanda apstiprināja, ka nabassaites cilmes šūnu infūzijas COVID-19 pacientiem ar ARDS ir droša terapija, kas spēj īsināt atveseļošanās laiku un  mazināt mirstību.

 

 

Zinātniskā publikācija: https://academic.oup.com/stcltm/article/10/5/660/6404151

 

Related Posts

Leave a Reply