zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Grūtniecība mazina endometrija vēža risku

Rakstu sērijā par pozitīvajiem ieguvumiem no grūtniecības jau publicējām pētījumu apkopojumu par krūts audzēju riska mazināšanos. Šoreiz pētījām kā gaidības un krūts barošana ietekmē dzemdes iekšējā slāņa – endometrija vēža attīstības varbūtību.

Lai arī atbilde uz jautājumu, kamdēļ vienai sievietei attīstās onkoloģiska saslimšana, bet citai – ar līdzīgu dzīvesveidu un iedzimtību – ne, joprojām nav līdz galam noskaidroti. Riska faktori ir liekais svars, retas menstruācijas dzīves laikā, policistisko olnīcu sindroms, cukura diabēts un paaugstināts asinsspiediens.

Statistika liecina , ka risks saslimt ar šo slimību jebkurai sievietei dzīves laikā ir 2-3%, turklāt pēdējos 20 gados vērojams gadījumu skaita pieaugums. Lielā mērā to var izskaidrot ar dzīves ilguma pagarināšanos, taču milzīga nozīme ir arī dzīvesveidam, piemēram, mazkustīgumam un pārtikas izvēlei.  Nozīmīgs šo saslimšanu veicinošai aspekts ir arī grūtniecību neesamība. Šī sakarība tika atklāta jau vēsturiski, pētniekiem novērojot, ka mūķenēm un vientuļajām sievietēm audzējs sastopams biežāk. Turklāt ir jauni un liela apjoma pētījumi, kuri to apstiprina.

2021.gadā veiktā pētījumā, kurā tika iesaistītas 16986 sievietes, tika atklāts, ka iznesta grūtniecība mazina endometrija vēža risku. Turklāt katra nākošā iznestā grūtniecība (tas nozīmē līdz vismaz 37.grūtniecības nedēļai) šo pozitīvo efektu vēl pastiprina par 15%. Šī sakarība darbojas līdz astotajai grūtniecībai.

Ne tik ievērojami, taču risku mazina arī neiznestas grūtniecības (7-9% samazinājums par katru grūtniecību). Jāatzīmē, ka dvīņiem gan efekts ir tieši tāds pats kā esot gaidībās ar vienu augli, tātad nozīme nav dzemdēto bērnu skaitam, bet gan grūtniecībā pavadītajam laikam.

Mehānismi, kamdēļ gaidību laiks samazina endometrija vēža risku, vēl tiek pētīti, taču šobrīd zinātnieku rīcībā esošie dati liecina, ka nozīme ir progesterona pieaugumam, kā arī dzemdes iekšējā slāņa noārdīšanās procesam dzemdību laikā.

Lai arī onkoloģisko saslimšanu terapija pēdējās desmitgadēs ir ievērojami attīstījusies, turklāt pētījumi ar nabassaites cilmes šūnām paver iespējas jauniem terapijas virzieniem, būtiski pievērst uzmanību arī profilaksei, jo kā liecina Apvienotās Karalistes pētnieku secinājumi – pat vairāk kā trešdaļa audzēju gadījumu var tikt novērsti, mazinot riska faktoru ietekmi.

Izmantotie avoti:

https://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/statistics-by-cancer-type/uterine-cancer/risk-factors#heading-Zero
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7969437/
https://www.anzgog.org.au/the-rise-of-endometrial-cancer/

Related Posts

Leave a Reply