zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Kā palīdzēt var cilmes šūnas pie organisma kustību aparāta novecošanas?

Ņemot vērā iedzīvotāju mūža garuma būtisko pieaugumu, šobrīd pasaulē aktuāla ir cīņa ar novecošanos saistītām veselības problēmām. Jēdziens “anti-aging” bieži tiek lietots ādas un citu vizuālo ķermeņa novecošanās pazīmju korekcijai, taču patiesībā tas ietver daudz plašāku spektru terapijas un profilakses pasākumu, kas vērsti uz cilvēka dzīves kvalitātes saglabāšanu.

Slimību grupa, kas būtiski ietekmē gan pašsajūtu, gan ikdienas darbības, ir balsta un kustību aparāta saslimšanas, no kurām liela daļa rodas tieši novecošanās procesu rezultātā. Pēdējo gadu laikā publicēti dati par dažādiem pētījumiem, kuros mēģināts rast risinājumus minētajai problēmai.

Ņemot vērā cilmes šūnu spēju atjaunot bojātos audus, kā arī bioķīmiski iesaistīties deģenerācijas procesa novēršanā, dažādu pasaules valstu pētnieki veikuši eksperimentus par cilmes šūnu nozīmi skeleto-muskulāro slimību ārstēšanā.

Pagājušajā gadā publicēts pētījumu apkopojums par cilmes šūnu spēju atjaunot skrimšļaudus, jo to deģenerācija būtiski ietekmē dzīves kvalitāti miljoniem cilvēku.

Mezenhimālās cilmes šūnas, kas iegūtas no nabassaites audiem, pārbaudījumos pierādījušas spēju stimulēt augšanas faktorus un veicināt signālu pārvadi audos. Tādā veidā tiek rosināta skrimšļu atjaunošanās. Nozīmīga ir arī iekaisuma reakciju ierobežošana deģenerācijas skartajās locītavās, tātad cilmes šūnu terapeitiskā darbība noris ar dažādiem mehānismiem.

Šī gada janvārī publicēts Korejas zinātnieku pētījums, kurā nabassaites cilmes šūnu komponenti izmantoti ceļa locītavas osteoartrīta un deformācijas terapijai. Rezultāti uzskatāmi par veiksmīgiem, jo pilnīgi visiem iesaistītajiem pacientiem konstatēja stāvokļa uzlabošanos.

Citā Āzijā veiktā pētījumā nabassaites cilmes šūnu ievade uzlaboja stāvokli pacientiem ar augšstilba kaula galviņas defektiem. Šis efekts balstās cilmes šūnu spējā stimulēt angioģenēzi – jaunu asinsvadu veidošanos slimības skartajos audos.

Ņemot vērā, ka eksperimentālo datu rezultāti ir izteikti pozitīvi, ar nepacietību tiek gaidīta šādas terapijas algoritmu ieviešana klīniskajā praksē pēc iespējas ātrāk.

 

Izmantotie avoti:

https://www.mdpi.com/1648-9144/59/1/148
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9201147/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34570665/

Related Posts

Leave a Reply