zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantāts ārstē kairinātas zarnas sindromu

Mazā meitenīte vārdā Zao Jiaksina (Zhao Jiaxin) ir kļuvusi par pirmo bērnu Ķīnā, kas saņēma nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantātu, lai dziedētu iedzimtu kairinātās zarnas sindromu.

Zao piedzima 2015. gadā, viņa cieta no drudža un diarejas, būdama vien 8 dienas veca. Viņas vecākajai māsai tika konstatēti tādi paši simptomi, un viņa mira 5 mēnešu vecumā, tāpēc bērnu vecāki bija šausmās, ka varētu zaudēt arī otru bērnu. Tā viņi nonāca Fudan universitātes bērnu slimnīcā Šanhajā.

Universitātē ģimene uzzināja, ka Zao cieš no kairinātās zarnas sindroma tā agrīnajā stadijā (KZS agrīnā stadijā); rets stāvoklis, ko izraisa iedzimta ģenētiska mutācija. Defektīvā gēna nepilnība veicina Zao imūnsistēmas problēmas, kas, savukārt, izraisa nepietiekama uztura problēmas, zarnu abscesu un fistulas.

“Vienīgā efektīvā ārstēšanas metode ir cilmes šūnu transplantāts. Tas var palīdzēt labot ģenētisko nepilnību un kontrolēt slimības simptomus” – Huang Džing (Huang Ying), MD PhD, Fudan universitātes bērnu slimnīca.

2015. gadā Zao kļuva par vienu no retajiem bērniem, kas saņēma nabassaites asiņu cilmes šūnu transplantātu KZS agrīnā stadijā ar IL10RA imūndeficītu. Transplantāta veiksmīga ievietošana tika veikta ar zemas intensitātes ķīmijterapijas palīdzību ar pozitīviem rezultātiem 1-3 mēnešu laikā. Šis revolucionārais transplantāts ir ievērojami uzlabojis Zao stāvokli un nodrošinājis viņai laimīgas un veselīgas dzīves iespējas.

Atsauce:
parentsguidecordblood.org/

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply