zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnu terapijas iespējas osteoartrīta gadījumā

Osteoartrīts ir hroniska deģeneratīva locītavu slimība, kas ievērojami pasliktina pacientu dzīves kvalitāti, nodarot fizisku un psiholoģisku kaitējumu. Tās ārstēšanas iespējas ietver zāļu un ķirurģisku terapiju. Medikamentozā ārstēšana var veiksmīgi mazināt sāpes, bet nenovērš locītavu bojājumus, savukārt ķirurģiju parasti izmanto slimības beigu stadijas ārstēšanai. Tomēr iepriekš minētās procedūras ir paredzētas, lai mazinātu sāpes un uzlabotu locītavu kustīgumu, nevis veicina bojāto locītavu skrimšļu atjaunošanos.

Kā osteoartrīta reģeneratīva (atjaunojoša) terapija tiek izmantota mezenhimālo cilmes šūnu ievadīšana.

Cilmes šūnas ir šūnas ar spēju pārveidoties un attīstīties par dažādām organisma šūnām, arī locītavās esošajiem hondrocītiem. Nabassaites cilmes šūnas (pazīstamas arī kā Wharton’s jelly mezenhimālās cilmes šūnas), ir kļuvušas par pirmo skrimšļa reģenerācijas inženierijas izvēli, ņemot vērā to pieejamību un paņemšanas ērtumu.

Lielākās daļas cilmes šūnu (piemēram, kaulu smadzeņu cilmes šūnu) paņemšanai no donoriem ir nepieciešamas invazīvas procedūras, diemžēl visbiežāk nav iespējama liela daudzuma parauga iegūšana. Savukārt, nabassaites cilmes šūnu paņemšana ir vienkāršāka un neinvazīva, turklāt nerada ētiskas dabas jautājumus.

Jau 2015. gadā veikta pētījuma rezultāti parādīja, ka tie pacienti, kuri saņēmuši terapiju ar nabassaites cilmes šūnām, pēc 6 mēnešiem atzīmēja mazāk negatīvās simptomātikas kā kontroles grupā iesaistītie.

Līdzīgi dati publicēti arī 2017.gadā – tika atklāts, ka osteoartrīta slimnieki, kuri saņēma intra artikulāras injekcijas ar nabassaites cilmes šūnu preparātu, pēc 3 mēnešiem atzīmēja mazāk sāpju, un uzlabojumus ikdienas aktivitāšu veikšanā.

Arī 2019.gadā veikts pētījums par cilvēka nabassaites asins mezenhimālo cilmes šūnu lietošanu pacientiem ar smagu osteoartrītu sniedz līdzīgu informāciju.

Protams, lai apstiprinātu cilmes šūnu terapiju plašam pacientu lokam, nepieciešami lielāka dalībnieku skaita pētījumi, taču šī brīža pieejamais pārskats par 64 pacientiem pēc 1 gada parādīja klīnisko uzlabošanos salīdzinot ar sākotnējo līmeni, tādējādi apstiprinot nabassaites cilmes šūnas kā potenciālu terapeitisku iespēju sāpju mazināšanai un osteoartrīta pacientu dzīves kvalitātes uzlabošanai.

 

 

Pētījumi:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32447573/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7324414/

Related Posts

Leave a Reply