zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Pirmā veiksmīgā smagas plaušu hipertenzijas ārstēšana, pateicoties cilmes šūnām

Hanoveres Medicīnas augstskolas zinātniekiem izdevies apturēt parasti letālās slimības gaitu trīsgadīgai meitenei, pateicoties terapijai ar nabassaites cilmes šūnām. Mazā paciente saņēma ārstēšanas kursu 6 mēnešu garumā, pēc kura uzlabojās gan augšana un fizisko aktivitāšu rādītāji, gan laboratoro analīžu rezultāti, turklāt netika novēroti nekādi blakusefekti.

Pulmonāro artēriju hipertenzijas gadījumā ir izteikti paaugstināts spiediens plaušu asinsvados. Pasaulē ar to slimo no 20 līdz 70 miljoni cilvēku. Un biežākie cēloņi ir iedzimtas vai iegūtas sirds- asinsvadu sistēmas problēmas, medikamentu (piemēram, svaru samazinošo līdzekļu) vai narkotiku lietošana, aknu un autoimūnās saslimšanas.

Standarta terapijas līdzekļi darbojas ar mērķi šos asinsvadus paplašināt. Diemžēl, slimībai progresējot, tā tiek uzskatīta par neārstējamu.

Terapija, kuru pielietoja zinātnieki Hannoverē, darbojās pavisam citā veidā – bojātos asinsvadus atjaunojot.

Pateicoties multidiscipināras zinātnieku komandas darbam, trīsgadīgajai pacientei tika ievadīti preparāti, kuros, no nabassaites iegūtās mezenhimālās cilmes šūnas tika īpaši apstrādātas un pavairotas, lai būtu izmantojamas terapijai.

Šīm šūnām piemīt spēja reģenerēt bojātos audus, arī asinsvadus, kā arī samazināt iekaisuma reakciju tajos. Viens no vadošajiem zinātniekiem – profesors Hansmans, kurš strādā ar cilmes šūnu pētījumiem no 2011.gada, skaidro, ka tās satur proteīnus, lipīdus un bioloģiski aktīvas vielas, kas palīdz iedarboties uz slimības skartajiem audiem dažādos veidos.

Pētnieki papildina, ka cilmes šūnu preparātu ievadīšana ir jāatkārto, lai uzturētu ilgtermiņa rezultātu pacientiem ar smagas gaitas hronisku pulmonāro artēriju hipertenziju.

Izmantotais avots:
https://www.mhh.de/en/presse/mhh-insight/news-detailed-view/thanks-to-umbilical-cord-stem-cells-first-successful-treatment-of-severe-pulmonary-hypertension

Related Posts

Leave a Reply