звони и узнай больше 28 64 64 74
звони и узнай больше 28 64 64 74

Vai cilmes šūnas var izmantot epilepsijas ārstēšanai?

Epilepsija ir neiroloģiski  (centrālās nervu sistēmas) traucējumi, kam raksturīgas periodiskas epilepsijas lēkmes, neparastas uzvedības vai sajūtu momenti un dažkārt pat samaņas zudumi. Epilepsijas lēkmes notiek tad, kad kāda smadzeņu apgabala šūnas rada pārāk daudz elektrisko signālu, uz laiku traucējot pārējo smadzeņu normālu darbību.

Epilepsija skar aptuveni 0,5 – 1 % bērnu. Reizēm epileptisko aktivitāti smadzenēs izraisa kāda cita saslimšana, t.i., pamatslimība, trauma vai smadzeņu attīstības traucējumi, tomēr bieži vien epilepsijai nav redzama iemesla.

Pateicoties cilmes šūnu spējai pārtapt par gandrīz jebkuru citu organisma šūnu tipu, tās var izmantot vairāku organisma traucējumu ārstēšanā, kad esošās organisma šūnas nedarbojas, ir slimības skartas vai sāk deģenerēties.

Baltkrievijas pētnieki, sadarbībā ar Ziemeļteksasas Universitātes Veselības zinātniskā centra (ASV) kolēģiem, 2017.gadā publicēja klīniskā pētījuma I fāzes datus, kur 22 pacientiem, izmantojot epilepsijas slimnieku autologās mezenhimālās cilmes šūnas, tika mazināts vispārējo krampju biežums. Cilmes šūnas tika iegūtas no pašu pacientu kaulu smadzenēm un ievadītas intravenozi, ar vienu injekciju muguras smadzenēs. Pēc gada 3 no 10 pacientiem sasniedza pilnīgu remisiju (bez krampjiem). Nevienam no pacientiem netika novērotas blakusparādības. Šis, tāpat kā citi šīs jomas pētījumi ar daudzsološiem secinājumiem, apstiprināja, ka cilmes šūnu iedarbība ir saistīta ar patoloģisko pazīmju, kā arī epilepsijas simptomu, mazināšanu. Lai veiktu galīgus secinājumus un cilmes šūnu terapija kļūtu par rutīnu, pētījumi turpinās.

Источники информации:

https://www.news-medical.net/health/Can-Stem-Cells-be-Used-to-Treat-Epilepsy.aspx

NIH.gov, 2019. Stem Cell Information. https://stemcells.nih.gov/info/basics/1.htm

Upadhya et al, 2019. Human induced pluripotent stem cell-derived MGE cell grafting after status epilepticus attenuates chronic epilepsy and comorbidities via synaptic integration. PNAS. 116(1):287-96. https://www.pnas.org/content/116/1/287.short?rss=1

Hlebokazov et al, 2017. Treatment of refractory epilepsy patients with autologous mesenchymal stem cells reduces seizure frequency: An open label study. Adv Med Sci. 62(2):273279. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28500900

Похожие сообщения

оставьте ответ