zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Vienu soli tuvāk cistiskās fibrozes ārstēšanai ar cilmes šūnām

Adelaidas Universitātes veiktais novatoriskais pētījums varētu nozīmēt milzīgu soli uz priekšu pacientu ar cistisko fibrozi (CF) ārstēšanai. Pētījums rāda, ka šūnas, kas izraisa ģenētiskus bojājumus, var aizstāt ar veselīgām šūnām.

Zinātniskais līdzgaitnieks no Adelaidas Universitātes Dr Nigel Farrow aprakstīja procesu, ko viņa komanda sasniedza, aizstājot bojātās šūnas: “Mūsu pētījums, kas attiecas uz cilmes šūnu transplantāciju, iesaista pieaugušu cilmes šūnu iegūšanu no CF pacientu plaušām, to labošanu ar gēnu terapiju un tad šo šūnu ievietošanu atpakaļ pacientā.”

Jaunās transplantētās pieaugušo cilmes šūnas nodod savus veselīgos gēnus savām ‘meitas šūnām’, nodrošinot konstantus līdzekļus, lai papildinātu gaisa ceļus veselīgajās šūnās, un tādā veidā cīnītos ar fibrozes gaisa ceļu slimības uzbrukumu.

Saskaņā ar Cilmes šūnu pētījumu un terapijas žurnālā pieejamo informāciju pieaugušo cilmes šūnas, kas tiek izmantotas šajā transplantā, parasti tiek izmantotas, lai ārstētu imūndeficīta traucējumus.

Visā pasaulē ir 70 000 cilvēku ar cistisko fibrozi. Traucējumus, kam pašlaik nav zāļu, ietekmē elpceļus un plaušas, pasliktinot veselības stāvokli un saīsinot dzīves ilgumu. Austrālijā, kur tika veikts pētījums, vienam no 25 cilvēkiem ir CF gēns. Lai gan daudzus gēna nesējus šis traucējums neskar, viņi var nodot šo gēnu saviem bērniem. Ja abiem vecākiem ir šis gēns, viņu bērniem ir 1:4 iespēja, ka viņi piedzims ar cistisko fibrozi.

Ja transplantācijas tehnika, kas tika izmantota Adelaida Universitātē, ir ideāla, tā varētu ievērojami uzlabot CF slimnieku dzīves un paātrināt pētījumus, lai atrastu ilgstošu ārstēšanas līdzekli.

 

 

Vadošie sirds ķirurgi apgalvo, ka pateicoties cilmes šūnu terapijas progresam, nākamo 10 gadu laikā sirds transplantācija būs novecojusi un neaktuāla metode.

Kopš pirmās sirds transplantācijas 50 gadus atpakaļ, pieprasījums pēc šī pakalpojuma ir ievērojami audzis. Lielbritānijas Sirds Veselības fonda dati liecina, ka sirds transplantācijas pacientu skaits ir palielinājies par 162% tikai 10 gadu laikā! 2017 gadā gaidīšanas sarakstā bija 249 cilvēki, bet diemžēl transplantācijai pieejamas ir tikai apm. 150 sirdis. Pacientiem un ārstiem ir nepieciešams efektīvāks risinājums.

Eksperti ir vienisprāt, cilmes šūnu terapija ir tā, kas varētu palīdzēt ik gadu tūkstošiem cilvēku Apvienotajā Karalistē.

Kā sabiedrība vērtē ārstēšanu, kurai nepieciešama cita jaunieša nāve, un, kas pieejama mazāk kā 1% no gribētājiem? Es domāju, ka nākamo desmit gadu laikā mēs vairs nepieredzēsim sirds pārstādīšanu, izņemot vienīgi cilvēkiem ar iedzimtiem sirds bojājumiem, kur palīdzēt patiešām var tikai ar jaunu sirdi. Es domāju, ka sirds sūkņu un cilmes šūnu kombinācija var būt laba alternatīva, kas varētu palīdzēt daudz lielākam skaitam cilvēku.

Stephen Westaby profesors no Oksfordas John Radcliffe slimnīcas

Jau ir pierādījies, ka cilmes šūnas nomāc sirds rētaudu izveidošanos, tās injicējot to pacientu sirdīs, kuriem tiek veikta koronāro šuntu operācija. Royal Brompton slimnīcā patreiz noris klīniskais pētījums, kurā tiek izmantotas cilmes šūnu injekcijas, lai pacienti nesasniegtu to stadiju, kad nepieciešama sirds transplantācija.

Pašlaik sirds transplantācijas pacienti var kvalitatīvi dzīvot līdz pat 20 gadiem. Tāpēc prioritāte joprojām ir veicināt orgānu ziedojumus. BHF arī turpina finansēt pētījumus, lai noskaidrotu iemeslus orgānu atgrūšanai un uzlabotu veiksmīgo operāciju skaitu. Taču te ir pārliecinošs pierādījums tam, ka ne tik tālā nākotnē sirds transplantācijas operācijas varētu izskaust, izmantojot cilmes šūnas.

Related Posts

Leave a Reply