zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu priekšrocības, ārstējot bērnus ar 1.tipa diabētu

Cukura diabēta izplatība pieaug kā pieaugušo, tā arī bērnu vidū. Starptautiskā Diabēta federācija šo statistiku uzskata par vienu no visstraujāk augošajām globālajām veselības problēmām 21. gadsimtā. Aplēses liecina, ka 2030. gadā šis skaitlis sasniegs 578 miljonus, bet 2045. gadā – 700 miljonus.
EURODIAB epidemioloģiskais pētījums pierādīja, ka vidējā saslimstība bērnu vidū katru gadu pieaug par 3%, bet vislielākais kāpums – 4,8% novērojams jaunākajā vecuma grupā – no 0 līdz 4 gadu vecumam, kas ir sevišķi satraucoši, jo draud ar diabēta vēlīno komplikāciju agrīnu attīstību. Statistiski viegli aprēķināt, ka nākamo 15 gadu laikā saslimstība ar 1. tipa diabētu bērnu vecumā pieaugs par 50%.
1. tipa diabētu sauc arī par juvenilo diabētu, jo tas parasti sākas pirms 35 gadu vecuma. 1. tipa diabēts ir insulīnatkarīgs, un tas nozīmē, ka ārstēšana ar insulīnu nepieciešama kopš saslimšanas brīža.
Pateicoties spējai regulēt imūnsistēmas darbību un tādējādi saglabāt insulīnu ražojošo šūnu darbību, mezenhimālās cilmes šūnas, kas iegūtas no nabassaites audiem vai kaulu smadzenēm, ir pārbaudītas 1. tipa cukura diabēta kontekstā.

Mēnesi atpakaļ tika publicēti klīniskā pētījuma rezultāti, kuru mērķis bija novērtēt mezenhimālo cilmes šūnu intravenozas ievadīšanas drošību un efektivitāti bērniem – pacientiem ar 1. tipa cukura diabētu.

Šajā I/II fāzes klīniskajā pētījumā piedalījās 21 bērns, vidēji 10 gadus veci, ar nesenā pagātnē diagnosticētu 1. tipa cukura diabētu. Pētījuma sākumā dalībnieki tika sadalīti divās grupās: A grupa, kas saņēma divas devas mezenhimālo cilmes šūnu, dažas nedēļas pēc pētījuma sākuma; un B grupa (placebo), kas saņēma sāls šķīdumu. Pēc gada dalībnieki, kas sākotnēji tika ārstēti ar cilmes šūnām, saņēma placebo un otrādi. Dalībnieki tika novēroti divus gadus, lai novērtētu eksperimentālās ārstēšanas drošību un efektivitāti.

Novērošanas periodā netika fiksēta negatīva ietekme, līdz ar to vēlreiz ir apstiprināta cilmes šūnu ievadīšanas procedūras drošība. Turklāt 12 mēnešus pēc ārstēšanas ar cilmes šūnām, tika konstatēta būtiska hipoglikēmijas epizožu skaita mazināšanās, kas ir viena no galvenajām 1. tipa diabēta komplikācijām bērniem, un glikozilētā hemoglobīna samazināšanās, kas liecina par labāku glikozes līmeņa kontroli asinīs.

Salīdzinot A grupas rezultātus ar B grupas rezultātiem, tika arī konstatēts, ka ārstēšana ar cilmes šūnām ir saistīta ar paaugstinātu pretiekaisuma molekulu līmeni asinīs un dzīves kvalitātes uzlabošanos.

Tika arī secināts, ka cilmes šūnu ārstēšanas izmantošana slimības agrīnā stadijā ir efektīvāka. Vēl viens novērtētais aspekts bija regulāru fizisko vingrinājumu ietekme. Te tika konstatēts, ka dalībniekiem, kuri, papildus cilmes šūnu terapijai, veica fiziskus vingrinājumus vairāk kā 3,5 stundas nedēļā, ievērojami pazeminājās glikozilētā hemoglobīna līmenis un palielinājās endogēnā insulīna daudzums.

Šī klīniskā pētījuma rezultāti apliecina, ka mezenhimālajām cilmes šūnām ir labvēlīga ietekme uz bērniem ar 1. tipa cukura diabētu.
Lai optimizētu šo novatorisko ārstēšanu un to varētu iekļaut klīniskajā praksē, ir fiksēti priekšlikumi plašākai pētījumu virzībai.

Izmantotais avots:
https://idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/facts-figures.html, accessed July 19, 2022.
https://www.crioestaminal.pt/blog/ensaio-clinico-mostra-beneficios-da-administracao-de-celulas-estaminais-a-criancas-com-diabetes-tipo-1/

Izadi M, et al . Mesenchymal stem cell transplantation in newly diagnosed type-1 diabetes patients: a phase I/II randomized placebo-controlled clinical trial. Stem Cell Res Ther. 2022 Jun 20;13(1):264.

Related Posts

Leave a Reply