zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu terapijas pozitīvais efekts trokšņu radītu dzirdes bojājumu gadījumos

Statistika liecina, ka no visiem cilvēkiem, kam dzīves laikā attīstījušies dzirdes traucējumi, trešdaļa tos ieguvusi pārmērīga trokšņa ietekmes rezultātā. Troksnis izraisa bojājuma mehānismu, kurā galvenā nozīme ir oksidatīvajam stresam un iekaisuma procesam.

Dzirdes un arodveselības speciālisti ir izveidojuši “Trokšņu termometru”. Izveidotā klasifikācija sniedz skaidrojumu par ikdienā sastopamu skaņu ietekmi uz cilvēku dzirdi konkrētā laika posmā, piemēram, 88 dB vidē (intensīva pilsētas satiksme, zāles pļāvējs) atrodoties 4 h var rasties dzirdes izmaiņas; 91 dB vidē (ieslēgts fēns)– dzirdes izmaiņas var rasties 2 h laikā, 97 dB vidē (braukšana ar motociklu) – dzirdes izmaiņas var rasties 30 minūtēs; 115 dB vidē (sporta sacensības stadionā) – dzirdes izmaiņas var rasties 30 sekundēs; 120 dB vidē (rokkoncerts, ieslēgtas sirēnas skaņa) – dzirdes izmaiņas var rasties mazāk nekā 8 sekundēs.

Trokšņa radīti dzirdes traucējumi ir vainojami pie 26 miljonu pieaugušo un 5,2 miljonu bērnu dzīves kvalitātes pasliktināšanās.

Diemžēl pagaidām nav radīta iedarbīga medikamentozā terapija, lai šo probēmu atrisinātu, jo tādas zāļu devas, ar kurām varētu panākt uzlabojumu, ir ar pārāk bīstamiem blakusefektiem, lai tās izmantotu ikdienas klīniskajā praksē.

Pētnieku grupa no Korejas veikusi zinātnisko darbu ar mezenhimālo cilmes šūnu ievadi trokšņa izraisīta dzirdes zuduma gadījumos. Salīdzinot audus, uz kuriem bija iedarbojusies terapija, ar kontroles grupu, tika konstatēts mazāk bojāgājušo šūnu. Mezenhimālās cilmes šūnas (cilmes šūnas no nabassaites audiem) palīdz izdalīt arī dažādus bioķīmiskus faktorus, piemēram neirotrofīnu, kas palīdz audiem atjaunoties pēc dažādiem bojājumiem.

Iegūtie dati ir apstiprinājuši, ka mezenhimālās cilmes šūnas dod pozitīvu efektu trokša izraisītu dzirdes bojājumu gadījumos.

Related Posts

Leave a Reply