zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Jau ilgstoši reibst galva un no rokām izkrīt mantas? Tikko pamodies, bet jau juties noguris? Un tā bija arī vakar un aizvakar…

Ar multiplo sklerozi (MS) visbiežāk tiek diagnosticētas sievietes – aptuveni 3 reizes vairāk kā vīrieši – vecumā no 20-40 gadiem. Ik gadu šī saslimšana tiek diagnosticēta vairāk kā 5000 cilvēkiem.

Multiplā skleroze ir viltīga, sākumā tā visbiežāk ietekmē pašsajūtu – cilvēks jūtas noguris, kā bez spēka un to parasti izskaidro ar lielu slodzi darbā, pārstrādāšanos, smagu periodu dzīvē, ilgstošu stresu. Kad pēc laika pievienojas citas pazīmes, piemēram, reiboņi, redzes pasliktināšanās un traucējumi (dubultošanās, miglošanās), tam atkal ir izskaidrojums – pārāk ilgi sēžu pie datora! Neesam raduši nelielu veselības traucējumu gadījumā uzreiz vērsties pie ārsta, tāpēc bieži vien pirmos simptomus atstājam bez ievērības.

MS ir progresējoša, centrālās nervu sistēmas slimība, kad organisms vairs neatšķir savas šūnas no svešajām, piemēram, vīrusiem, baktērijām, un uzbrūk gan tām, kuras nepieciešams neitralizēt, gan arī pats sev. Rodas iekaisums, kura rezultātā galvas un muguras smadzenēs noārdās mielīns, kas aptver nervus un darbojas kā elektriskā vada apvalks, ļaujot nervam ātri pārraidīt impulsus. Tā kā signāli netiek nodoti vai arī tie nav precīzi, rodas, piemēram, kustību, redzes, koordinācijas un citi traucējumi.

Šīs saslimšanas rašanās iemesli joprojām nav skaidri, un pilnībā izārstēt to šobrīd nav iespējams. Tā ir viena no visvairāk pētītajām slimībām neiroloģijā, jo skar jaunus, darbspējīgus cilvēkus. Un tieši terapija ar cilmes šūnām šajā gadījumā tiek uzskatīta par ļoti nozīmīgu pētniecības nozari.

Zinātnieki padziļināti pēta kā cilmes šūnas var palēnināt MS aktivitāti un novērst jau izraisīto kaitējumu, aizstājot imūnās un nervu sistēmas bojātos reģionus. Lai arī MS ārstēšana ar cilmes šūnām joprojām tiek uzskatīta par eksperimentālu terapiju, līdzšinējie atklājumi ir daudzsološi. Piemēram, agrīnie pētījumu rezultāti liecina, ka mezenhimālo cilmes šūnu transplantācija pacientiem ar progresējošu MS veicināja redzes un nervu sistēmas signālu pārvades ātruma uzlabošanos.

 

Atsauces:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/parkinsons-disease/
  2. https://www.ajmc.com/view/a-review-of-stem-cell-based-therapies-for-parkinson-disease
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29882481/
  4. https://www.nationalmssociety.org
  5. https://www.nhs.uk/conditions/multiple-sclerosis/causes/
  6. https://mstrust.org.uk/a-z/stem-cell-therapy
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3279697/
  8. https://www.santa.lv/raksts/reklamraksti/viltiga-multipla-skleroze-33666/

Related Posts

Leave a Reply