zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnas cīņā ar neauglību

Šoreiz par pētījumu, kas veikts, lai palīdzētu tiem pāriem, kuriem radušās grūtības tikt pie bērniņa pēc pārslimotas infekcijas vai medicīniskas manipulācijas.

Dzemdes iekšējais slānis (endometrijs) sastāv no bazālā slāņa, kas cieši piestiprināts dzemdes muskuļu slānim, un funkcionālā slāņa, kas izklāj dzemdes dobumu. Diemžēl šo normālas grūtniecības norisei svarīgo struktūru var skart dažāda veida bojājumi – medicīniskas manipulācijas, aborti un infekcijas. Un šo notikumu radītās sekas dažkārt var pārsniegt endometrija dabisko spēju atjaunoties.

Kad iekšējais slānis tiek traumēts, var veidoties saaugumi vai pat pilnīgs dzemdes dobuma nosprostojums. Protams, tiek izmantotas klasiskās medicīnas metodes, galvenokārt, histerorezektoskopija, kad šie saaugumi tiek atdalīti mehāniski, taču pēc terapijas pastāv problēmas atkārtošanās risks.

Tātad lielākie izaicinājumi ārstiem ir – endometrija korekcija pēc dažādām manipulācijām un dzemdes dobuma saaugumu atkārtošanās riska novēršana. Šāda veida izmaiņas izpaužas kā menstruālā cikla traucējumi un kā arī grūtības ieņemt un iznēsāt bērniņu.

Meklējot risinājumu, zinātnieku komanda no Ķīnas eksperimentālā pētījumā izmantoja nabassaites cilmes šūnas. Rezultāti uzrādīja, ka šāda terapija uzlaboja endometrija atjaunošanos un grūtniecības iestāšanās rādītājus.

Nabassaites cilmes šūnām piemīt spējas piesaistīties bojājuma vietai un vairoties atbilstoši nepieciešamajiem audiem. Atjaunojās ne tikai šūnas, bet uzlabojās arī asins apgāde, kas ir īpaši svarīgs faktors veiksmīgai grūtniecības norisei. Protams, nepieciešams izpētīt optimālās devas un ievades veidus, taču šie apstiprinājumi ir būtisks solis, lai palīdzētu tūkstošiem ģimeņu visā pasaulē.

Izmantotais avots:

https://doi.org/10.1089/ten.tec.2022.0007

Related Posts

Leave a Reply