zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnas cīņā pret vienu no agresīvākajiem audzējiem

Barības vada vēzis ir sestais biežākais nāves iemesls no onkoloģiskām saslimšanām. Lai arī saslimšana var skart jebkuru, tās galvenie riska faktori ir liekais svars, smēķēšana, alkohola lietošana, atviļņa slimība un nepietiekošs augļu un dārzeņu saturs uzturā.

Šis audzējs ir tiešām agresīvs, jo statistiski tikai 21,7% saslimušo pacientu sasniedz piecu gadu dzīvildzi. Tā klīniskie simptomi ir aizsmakums, sāpes krūtīs, grūtības norīt un ilgstošs klepus.

Neskatoties uz uzlabotām ķirurģiskās un medikamentozās terapijas procedūrām, vēža pacienti mēdz piedzīvot slimības atgriešanos.

Cilvēka nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas izdala īpašus, ar bioloģiski aktīvām vielām pildītus pūslīšus – eksosomas, kam piemīt terapeitisks potenciāls.

Jau ir notikuši pētījumi, kurās pierādīta nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu eksosomu spēja kavēt aizkuņģa dziedzera audzēja progresēšanu.

Veiksmīgi rezultāti ir arī zinātniskajiem darbiem par mezenhimālo cilmes šūnu spēju mazināt krūts vēža apasiņošanas procesus. Šīs darbības mehānisma pamatā ir eksosomu spēja pārnest mikrokodola daļiņas miR-375.

MiR-375 līmeņa paaugstināšanās mazina barības vada vēža šūnu vairošanos, ieaugšanu citos audos, migrāciju pa ķermeni, kā arī pastiprina to bojāeju. Terapeitiskā ietekme parādās pētījumos gan ar šūnām laboratorijas iekārtās, gan pētījumos dzīvos organismos.

Nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu eksosomu spēja mazināt audzēja šūnu augšanu šobrīd tiek analizēta vairākās laboratorijās dažādos kontinentos. Ir atzīts, ka veiksmīgie rezultāti ar barības vada vēža ierobežošanu palīdzēs arī cīņā ar citām onkoloģiskajām saslimšanām.

Related Posts

Leave a Reply