zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnas paātrina hronisku brūču sadzīšanu

Provizoriskie statistikas dati rāda, ka 2021. gadā Latvijā uzskaitē ir bijuši ap 95 tūkstošiem cukura diabēta pacienti. Viens no cukura diabēta simptomiem ir lēna brūču dzīšana – tā ir viena no šīs saslimšanas komplikācijām palēlinātās asinsrites un samazinātās skābekļa piegāde apakšējām ekstremitātēm dēļ.

Pacientiem ar diabētiskām pēdas čūlām, kas nedzīst pēc 4–6 nedēļām pēc tradicionālas ārstēšanas, ieteicama revaskularizācijas operācija, kuras mērķis ir atjaunot asinsriti skartajā zonā. Tomēr daudzi sirds un asinsvadu vai nieru slimību dēļ šāda veida procedūru veikt nedrīkst. Novatoriska pieeja, kas ir pārbaudīta šo pacientu ārstēšanā, ir mezenhimālo cilmes šūnu pielietošana.

Nesen zinātniskajā žurnālā Stem Cell Research & Therapy tika publicēti rezultāti klīniskajam pētījumam, kura mērķis bija novērtēt nabassaites cilmes šūnu drošību un ilgtermiņa terapeitisko potenciālu diabēta pacientiem ar perifēro artēriju slimību.

Šajā klīniskajā pētījumā tika iekļauti 14 pacienti vecumā no 47 līdz 65 gadiem. Visiem bija diagnosticēts 2. tipa cukura diabēts un perifēro artēriju slimību, bez iespējas veikt ķirurģisku revaskularizāciju, un viņiem bija čūlas, kas bija vienādas vai lielākas par 3kvcm, kas pēc vairāk nekā sešām nedēļām tradicionālās ārstēšanas nesadzija. Šajā pētījumā pārbaudītā eksperimentālā ārstēšana sastāvēja no trīs nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu devu ievadīšanas: pirmajā dienā lokāli (subkutānas injekcijas veidā) apgabalā ap čūlu(ām); pēc tam 7 un 28 dienas vēlāk skartajai ekstremitātei intravenozi tika ievadītas vēl divas devas.

Rezultāti uzrādīja, ka ārstēšanas drošības profils bija labvēlīgs kā īstermiņā, tā ilgtermiņā, nebija nopietnu nevēlamu blakusparādību saistībā ar ārstēšanu, kā arī netika konstatētas komplikācijas laboratoriskajās analīzēs, elektrokardiogrammā vai redzes pārbaudēs trīs gadu ilgā novērošanas laikā.

Pusotru mēnesi pēc eksperimentālās ārstēšanas no 15 novērtētajām hroniskajām brūcēm 14 bija pilnībā sadzijušas un viena bija slēgusi vairāk kā 95% no bojājuma zonas. Arī brūču smagums ievērojami samazinājās pusotru mēnesi pēc eksperimentālās ārstēšanas, salīdzinot ar sākotnējo stāvokli. Lai gan pētījumā nebija iekļauta kontroles grupa, šis rezultāts ir nozīmīgs, jo tie paši pacienti iepriekš tika ārstēti tradicionāli vairāk kā sešas nedēļas bez uzlabojumiem.

Turklāt tika ievērojami atviegloti perifēro artēriju slimības simptomi, kā arī sāpes apakšējās ekstremitātēs, lai gan asinsvadu stāvokļa analīzes neuzrādīja nekādus pierādījumus par ārstēto ekstremitāšu galveno asinsvadu obstrukcijas uzlabošanos.

Ir apstiprināts, pētījuma rezultāti ir labvēlīgi nabassaites audu cilmes šūnu ievadīšanai, jo tās pozitīvi ietekmē brūču dzīšanu un sāpju mazināšanu.
Ņemot vērā šī pētījuma pozitīvos rezultātus gan attiecībā uz drošību, gan iespējamo terapeitisko ieguvumu, autori norāda, ka nākamais solis ir plašāks klīniskais pētījums, kas ietver lielāku pacientu skaitu.

Izmantotais avots:

https://stemcellres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13287-022-03143-0
Stem Cell Res Ther. 2022. 13(1):451, Zhang C, Topical and intravenous administration of human umbilical cord mesenchymal stem cells in patients with diabetic foot ulcer and peripheral arterial disease: a phase I pilot study with a 3-year follow-up.

Related Posts

Leave a Reply