zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnu iespējas Alcheimera ārstēšanā

Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences cēlonis, tā izraisa 60–80% demences gadījumu visā pasaulē. Šis stāvoklis parasti skar cilvēkus, kas vecāki par 60 gadiem, taču pēdējo gadu statistika liecina, ka vecums spēj variēt no 30 līdz 40 gadiem. Parasti Alcheimera slimība ir saistīta ar atmiņas un vienkāršu kognitīvo spēju zudumu, kas pasliktina spēju veikt ikdienas uzdevumus.

Pašlaik Alcheimera slimību nevar izārstēt. Šo stāvokli zināmā mērā var kontrolēt, pielietojot atbilstošu ārstēšanu, tādējādi palēninot procesu, mazinot simptomus un uzlabojot pacienta dzīves kvalitāti.

Modernajā medicīnā palīgā nāk cilmes šūnu terapija, kas Alcheimera slimības gadījumā var uzlabot funkcionālo atmiņu, atjaunot neironus un veicinot vispārējo funkcionālo atjaunošanos. Šīs slimības kontekstā cilmes šūnu ārstēšanas mērķis ir aizstāt bojātās šūnas ar veselām cilmes šūnām, kuras ir spējīgas augt un vairoties pašas, tādējādi radot jaunas un veselas smadzeņu šūnas.

Iegūstot saderīgas mezenhimālās cilmes šūnas no nabassaites audiem un pavairojot tās līdz nozīmīgākam skaitam, medicīnas aprindas ir radījušas iespēju papildināt pašā cilvēka organismā jau esošo cilmes šūnu skaitu, veicot transplantāciju ar jaunākām, augsti kompetentām šūnām.

Zinātnieki apgalvo, ka cilmes šūnu transplantācija spējusi uzlabot Alcheimera slimības funkcionālo atjaunošanos, samazināt Alcheimera slimību raksturojošā Aβ proteīna nogulsnēšanos un uzlabot atmiņu. Vienvārdsakot, cilmes šūnu terapijai piemīt spēja apturēt slimības progresēšanu, kā arī atjaunot bojātos neironus, nevis tikai palēnināt slimības gaitu, apārstējot simptomus.

Cilmes šūnu pētījumi ir pierādījuši nabassaites cilmes šūnu lietošanas drošumu dažādu slimību ārstēšanā. Kaut arī pašlaik cilmes šūnu terapijas efektivitāte vēl svārstās atkarībā no slimību stāvokļiem, pētījumu pozitīvā virzība ļauj domāt, ka drīzumā šī metode varētu tikt apstiprināta kā ārstēšanai efektīva daudzu saslimšanu ārstēšanā, tostarp Alcheimera slimības gadījumos.

Izmantotie literatūras avoti:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/symptoms-causes/syc-20350447
https://www.hindawi.com/journals/sci/2021/6660186/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3984956/

Related Posts

Leave a Reply