zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnu loma sirds darbības funkcijas atjaunošanā pēc miokarda infarkta

Sirds mazspēja, ko var definēt kā sirds nespēju saņemt un/vai efektīvi sūknēt asinis, pašlaik skar 26 miljonus cilvēku visā pasaulē. Latvijā ar šo slimību slimo 400 000 cilvēku, un tiek lēsts, ka līdz 2030. gadam šis skaits pieaugs par 50–70%.

Sirds mazspēju parasti izraisa koronāro artēriju slimība, miokarda infarkts vai augsts asinsspiediens, kā arī citi faktori, piemēram, smēķēšana, augsts holesterīna līmenis, diabēts un aptaukošanās. Ārkārtīgs nogurums, apgrūtināta elpošana, kāju vai vēdera pietūkums, reibonis un svara pieaugums ir vieni no galvenajiem slimības simptomiem.

Neraugoties uz pašlaik pieejamajiem sirds mazspējas ārstēšanas pasākumiem, kas palīdz mazināt simptomus un paildzina pacientu dzīvi, nav tādas ārstēšanas, kas varētu atjaunot sirds darbību, atjaunojot skartos sirds audus.

Šajā perspektīvā pēdējo desmit gadu laikā aktuāla ir kļuvusi cilmes šūnu terapija. Ir pētījumi, kas snieguši pozitīvus rezultātus miokarda infarkta un hroniskas sirds mazspējas kontekstā, izmantojot dažādu veidu šūnas un to ievadīšanas veidus.

Pašlaik šajā jomā visvairāk izmantotās šūnas ir mezenhimālās cilmes šūnas, proti, tās, kas iegūtas no nabassaites audiem. Šīs šūnas ir iespējams iegūt vienkāršā un pilnīgi nesāpīgā veidā pēc dzemdībām un vēlāk tās pavairot laboratorijā, lai radītu atbilstošu šūnu daudzumu klīniskai lietošanai.

Jaunā pētījumā, kas nesen publicēts Eiropas Farmakoloģijas žurnālā, tika pārbaudīta mezenhimālo cilmes šūnu ievadīšana miokarda infarkta izraisītas hroniskas sirds mazspējas dzīvnieku modelī.

Pētījums parādīja, ka cilmes šūnu pielietošana spēja veicināt sirds funkcijas atjaunošanos, uzlabojot sirds darbību, mazinot fibrozi un veicinot jaunu asinsvadu veidošanos.

Izmantotie avoti:
https://spc.pt/portfolio-item/registo-nacional-de-insuficiencia-cardiaca/, acedido a 10 de maio de 2022.
https://www.sns24.gov.pt/tema/doencas-do-coracao/insuficiencia-cardiaca/, acedido a 10 de maio de 2022.
Wu Y, et al. Human umbilical cord-derived stem cell sheets improve left ventricular function in rat models of ischemic heart failure. Eur J Pharmacol. 2022. 925:174994.

Related Posts

Leave a Reply