zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu izmantošana galvas smadzeņu un nervu bojājumu ārstēšanai

Par kraniālo neiropātiju sauc galvas smadzeņu un nervu bojājumu. Tā rodas, ja tiek bojāts viens vai vairāki no divpadsmit nerviem, kas iziet no smadzenēm. Ir vairāki šīs patoloģijas veidi.

Bela paralīze: šis stāvoklis rodas, ja tiek ietekmēts sejas nervs jeb septītais kraniālais nervs.

Mikrovaskulāra nervu paralīze: šis stāvoklis ietekmē acs nervus. Visizplatītākais tas ir cilvēkiem ar cukura diabētu un tiem, kuriem ir augsts asinsspiediens.

Trešā nerva paralīze: šis stāvolis ietekmē trešo galvaskausa nervu, kas normālā stāvoklī palīdz pārvaldīt muskuļus, kontrolējot acs kustību.

Ceturtā nerva paralīze ietekmē augšējo slīpo acs muskuli, kas palīdz sapludināt acu skatienu, kad vēlaties paskatīties uz deguna galu.

Sestā nerva paralīze: to sauc arī par VI nerva vai abducena paralīzi, kas arī ietekmē acu kustību kontroli.

Multiplā kraniālā neiropātija: tiek ietekmēti vairāki galvaskausa nervi.

Visbiežākie neiropātijas iemesli ir cukura diabēts, augsts asinsspiediens, migrēnas, infekcijas, iedzimti traucējumi, audzēji, traumas, vīrusi.

Dažkārt ārstēšanas nolūkos var tikt pielietotas zāles, ar mērķi ārstēt infekciju, lai palīdzētu mazināt pietūkumu nervā vai tā tuvumā, vai, ja neiropātija izraisa sāpes, var būt nepieciešama arī operācija. Taču ir arī gadījumi, kad nervu bojājumus nav iespējams ārstēt vai atjaunot.

Tā kā mezenhimālās cilmes šūnas ražo olbaltumvielas, kas stimulē neironu augšanu un izdzīvošanu; angiogēnos faktorus, kas ir būtiski asinsvadu sadzīšanas procesos, to augšanai, attīstībai un uzturēšanai; un imūnmodulējošās vielas, kas var novērst nervu bojājumus, Cilmes šūnu transplantācijas institūta komanda iesaka izmantot cilvēku nabassaites mezenhimālās cilmes šūnas neiropātijas ārstēšanai. Ārstēšanā tiek izmantotas aptuveni 30 miljoni mezenhimālās cilmes šūnas.

Ārstēšana ar cilmes šūnu transplantāciju var uzlabot tādus kraniālās neiropātijas simptomus kā: asas, spiedošas vai pulsējošas sāpes, sejas muskuļu nokarāšanos, tirpšanu, nejūtīgumu, neskaidru redzi, tās zudumu vai dubultošanos, acs kustību problēmas, noslīdējušus plakstiņus, vājus vai paralizētus muskuļus, kā arī pārmērīgi jutīgu ādu.

Medicīnas nozares speciālisti atzīst mezenhimālo cilmes šūnu vērtīgo iedarbību, spēju mazināt iekaisumu, kas izraisa vai veicina slimību progresēšanu. Taču jāturpina veikt pētījumus, lai šo metodi apstiprinātu kā standarta ārstēšanu un ieviestu ikdienas praksē.

Izmantotie pētījumi:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34793756/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26537996/

Related Posts

Leave a Reply