zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Pētījums pierāda nabassaites cilmes šūnu potenciālu, pēc galvas traumas mazināt smadzeņu neiroloģiskos bojājumus

Šī gada janvārī žurnālā Brain Research tika publicēti pētījuma rezultāti, kas apstiprināja nabassaites audu cilmes šūnu spēju mazināt neiroloģiskos bojājumus, ko bija izraisījis traumatisks smadzeņu ievainojums.

Galvas traumas, ko bieži izraisa kritieni vai ceļu satiksmes negadījumi, ir viens no galvenajiem neiroloģisko bojājumu cēloņiem pieaugušajiem, kas var izraisīt nopietnas sekas vai pat nāvi. Pēc primārā neiroloģiskā bojājuma procesa, kas rodas pirmajās minūtēs pēc galvas traumas un ir neatgriezenisks, seko sekundārs neiroloģisku bojājumu process. Tas lielā mērā ir saistīts ar smadzeņu iekaisumu, kas rodas kā organisma aizsargreakcija uz potenciālu iekaisumu, lai atjaunotu bojātās vietas. Tādējādi, lai arī šī iekaisuma reakcija ir labvēlīga, tā galu galā pastiprina smadzeņu bojājumus.

Vairākos klīniskajos pētījumos tiek pārbaudīti jauni terapeitiski līdzekļi, lai novērstu neiroloģiskus bojājumus, kurus izraisījusi galvas trauma. Viena no novatoriskajām stratēģijām, kas tiek pētīta, ir nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu, kas pazīstamas ar savu pretiekaisuma un reģeneratīvo iedarbību, izmantošana.

Ņemot vērā iepriekšējos rezultātus, kas jau bija pierādījuši, ka mezenhimālās cilmes šūnas spēj mazināt galvas traumas neiroloģiskos bojājumus, šī konkrētā pētījuma mērķis bija analizēt mehānismus, kas ir šīs labvēlīgās ietekmes pamatā. Pētījums koncentrējās uz hipotēzi, ka tie varētu būt saistīti ar organisma iekaisuma reakcijas (pēc galvas traumas) noregulēšanu, proti, veidojot līdzsvaru starp imūnsistēmas iekaisuma reakcijas un pretiekaisuma šūnu darbībām.

Pētījuma autori novēroja atšķirības iekaisumu veicinošo un pretiekaisuma šūnu proporcijā galvas traumu guvušu pacientu asinīs un veselu cilvēku asinīs. Tika apstiprināts, ka pacientiem ar galvas traumu šis līdzsvars bija mainījies, palielinoties iekaisumu šūnu īpatsvaram.

Nākamais solis bija novērtēt, vai nabassaites cilmes šūnu ievadīšana varētu ietekmēt šo līdzsvaru. Līdz ar to tika iegūts apstiprinošs rezultāts, ārstēšanā ar cilmes šūnām būtiski palielināja pretiekaisuma šūnu īpatsvaru, bija saistīta ar ievērojamu neiroloģisko traumu smaguma samazināšanos un uzlabotu kognitīvo atveseļošanos pēc galvas traumas. Izpētot šos pamata darbības mehānismus, autori secināja, ka, papildus pretiekaisuma iedarbībai, šīs šūnas veicina arī skartās zonas atjaunošanos, stimulējot jaunu neironu veidošanos un attīstību.

Šajā pētījumā iegūtie rezultāti liecina, ka nabassaites audu cilmes šūnas spēj ārstēt galvas traumas izraisītus neiroloģiskus bojājumus, tādējādi, iespējams, samazinot smagās galvas traumas sekas un uzlabojot pacienta atveseļošanos. Lai ieviestu šo secinājumu klīniskajā praksē, ir nepieciešams veikt klīniskos pētījumus, kas novērtētu šīs stratēģijas drošību un efektivitāti.

 

 

Izmantotie pētījumi:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34793756/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26537996/

Related Posts

Leave a Reply