zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

“Nē – tabakai“ diena un cilmes šūnas plaušu vēža kontekstā

Nav precīzi uzskaitīts, cik slimību attīstībā smēķēšana spēlē lomu, taču to skaits noteikti ir mērāms vairākos desmitos. Zināms, ka tabakas lietošana ir tiešais ierosinātājs dažādām elpošanas sistēmas problēmām, kā arī palielina tādu slimību kā krūts vēzis, insults, infarkts, pat ārpusdzemdes grūtniecības un neauglības iespējamību.

Ņemot vērā, ka, lai arī pastāv gan ķirurģiskas, gan ķīmij- un staru terapijas iespējas, Pasaules Veselības Organizācija ir paziņojusi, ka tieši plaušu karcinoma ir biežākais iemesls letalitātei no vēža pasaulē. Katru gadu no šī audzēja mirst  1,76 miljoni cilvēku.

Šī iemesla dēļ tiek pētītas jaunas terapijas iespējas, kas ļautu pagarināt slimnieku dzīves ilgumu un kvalitāti. Zinātniskajās datu bāzēs ir publicēti dažādi pētījumi par cilmes šūnu ārstniecisko potenciālu.

Jaunākajā pētījumā, kas publicēts nanobiotehnoloģijām veltītā žurnālā, sniegts apstiprinājums tam, ka īpaši apstrādātas cilmes šūnas inhibē audzēja proliferāciju jeb  vairošanos, invāziju dziļāk audos, kā arī metastāžu veidošanos. Turklāt cilmes šūnas veicina arī vēža šūnu apoptozi jeb bojāeju, kā arī apspiež augšanas faktoru izdali.

31.maiju Pasaules Veselības Organizācija ir pasludinājusi par dienu, kad sakām “nē” tabakai un tās izstrādājumiem. Šādas akcijas norise ir būtiska, jo , lai arī parādās aizvien jauni dati par šī ieraduma negatīvajām sekām veselībai, statistika liecina, ka problēma joprojām ir aktuāla. Un, kaut gan ir valstis, piemēram, Amerika, kur smēķētāju skaitam ir tendence mazināties, Latvijas dati liecina, ka joprojām smēķē teju puse vīriešu un piektā daļa sieviešu.

Protams, visbiežāk smēķēšanu min kā galveno iemeslu plaušu vēža attīstībā. Tam joprojām ir pamats, jo 70 procentos slimības gadījumu tiešām vainojama smēķēšana. Kopējais risks saslimt neatkarīgi no “smēķēšanas statusa” ir 1:16 vīriešiem un 1:17 sievietēm. Noteikti jāpiemin, ka nesmēķētājiem plaušu vēža attīstību ietekmē arī ģenētiskie un apkārtējās vides faktori.

Izmantotie avoti:

https://www.spkc.gov.lv/lv/datu-vizualizacijas-par-smekesanu

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10726628/

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/lung-cancer

Related Posts

Leave a Reply