zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites audu cilmes šūnas veicina olnīcu darbības atjaunošanos un uzlabo auglību

Priekšlaicīgam olnīcu izsīkumam (POI-Premture ovarian insufficiency) ir raksturīgs olnīcu aktivitātes zudums sievietēm līdz 40 gadu vecumam, menstruāciju trūkums un zems estrogēna līmenis asinīs. Tas skar 1-3% sieviešu un ir neauglības cēlonis. Turklāt sievietēm ar POI ir paaugstināts osteoporozes, sirds un asinsvadu saslimšanas risks, kā arī tas var būt pāragras menopauzes iemesls. To parasti ārstē ar hormonu terapijas palīdzību, tomēr šī terapija neļauj atjaunot auglību, tāpēc tiek meklēta cita pieeja. Viena no pētāmajām olnīcu aktivitātes un auglības atjaunošanas metodēm ir mezenhimālo cilmes šūnu pielietošana. Vairāki preklīniskie pētījumi norāda, ka mezenhimālajām cilmes šūnām ir īpašības, kurām var būt terapeitiska loma POI kontekstā, piemēram, spēja mazināt fibrozi un iekaisumu, veicināt jaunu asinsvadu veidošanos un citu šūnu izdzīvošanu.

2020. gadā publicēti klīniskā pētījuma rezultāti, kurā tika novērtēta POI ārstēšanas drošība un efektivitāte, izmantojot nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu injekciju tieši olnīcās. Pētījumā piedalījās 61 sieviete, kuru vidējais vecums bija 31 gads un kurām mēnešreizes nebija vidēji trīs gadus. Vienpadsmit no dalībniecēmsaņēma tikai vienu ārstēšanas procedūru, 20 sievietēm tika veiktas divas cilmes šūnu terapeitiskās injekcijas un 30 pētījuma dalībniecēm sešu mēnešu laikā tika veiktas trīs. Attiecībā uz drošumu netika reģistrēti nopietni nevēlami notikumi, kuri būtu radušies ārstēšanas rezultātā.

Papildus estrogēna un citu hormonu līmeņu asinīs izmaiņu fiksēšanai, viens no būtiskākajiem kontrolētajiem parametriem novērošanas laikā bija folikulu attīstība – process, kurā folikulā nobriest olšūna, un tāsizdalīšanās ovulācijas laikā. Pēc cilmes šūnu terapijas tika novērota folikulu attīstības uzlabošanās tendence. Trīs dalībnieces, kuras cilmes šūnu injekciju saņēma tikai vienā no olnīcām, folikulu attīstība tika novērota olnīcā, kas tika ārstēta ar cilmes šūnām, bet ne otrā olnīcā, fakts, kas parāda šīs ārstēšanas efektivitāti olnīcu aktivitātes uzlabošanā.

Divām no 61 dalībnieces atjaunojās normālas menstruācijas, un vienai no viņām turpmākajos apmeklējumos tika saskaitīti vairāk kā 10 folikuli, kas liecina par olnīcu darbības pilnīgu atjaunošanos. Vairākām dalībniecēmnovērošanas periodā bija iespējams noteikt nobriedušu folikulu klātbūtni, norādot uz šīs ārstēšanas pozitīvo ietekmi uz auglību.

Būtiski, ka viena no dalībniecēm palika stāvoklī dabiskā ceļā, trīs dalībniecēm iestājās grūtniecība, veicot medicīnisko apaugļošanu ar pašas pacientes olšūnām, kas ievāktas pēc eksperimentālās ārstēšanas. Visi bērni attīstījās normāli un piedzima veseli.

Lai gan vairumā gadījumu ārstēšanai ir bijusi pozitīva ietekme, pētījuma autori fiksēja, ka dažos gadījumos rezultāti nebija tādi kā cerēts, it īpaši dalībniecēm, kurām menstruācijas nebija bijušas ilgāk par 3 gadiem.Dalībniecēm, kurām POI bija īsāku laiku (mazāk kā gadu) ārstēšanas ar cilmes šūnām rezultāti bija veiksmīgāki.

Šajā pētījumā nav korelācija starp ievadīto cilmes šūnu devu lielumu un novērotajiem uzlabojumiem. Šie rezultāti norāda, ka nabassaites audu mezenhimālo cilmes šūnu izmantošana spēj uzlabot olnīcu darbību sievietēm ar POI, kā rezultātā uzlabojas folikulu attīstība, kas savukārt ietekmē sieviešu auglību. To var uzskatīt par daudzsološu terapeitisku iespēju POI  ārstēšanā, taču ir nepieciešami papildu pētījumi, lai precizētu tādus aspektus kā ideālā cilmes šūnu deva un ārstēšanas efektivitātes ilgums.

 

 

Pētījums: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/cpr.12938

Related Posts

Leave a Reply