zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu loma autiskā spektra traucējumu ārstēšanā

Šobrīd 1 no katriem 36 bērniņiem pasaulē piedzimst ar šo autiskā spektra traucējumiem. Turklāt zinātnieku prognozes liecina, ka izplatība turpinās pieaugt – salīdzinājumā ar 2000.gadu, šī saslimšana ir skārusi par 240% lielāku skaitu bērnu.

Termins “spektrs” tiek lietots, jo klīniskās izpausmes var būt dažādas, taču vienojošais ir grūtības sociālajā mijiedarbībā un komunikācijā. Lai arī no malas raugoties varētu šķist, ka autisma pacientiem ir arī intelektuālās attīstības problēmas, taču tas nav viennozīmīgi. Apmēram trešdaļai IQ ir vidējā vai pat augstākā līmenī.

Neapšaubāmi tā ir arī viena no garīgajām saslimšanām, kuras izpētē tiek ieguldīti lieli resursi. Šobrīd nav atklāts viens vadošais autisma cēlonis. Taču ir noskaidroti vairāki riska faktori – dažu antidepresantu un valproātskābi saturošu medikamentu lietošana grūtniecības laikā , lielāks tēva vai mātes vecums, brālis vai māsa ar jau esošu autiskā spektra traucējumu. Taču ņemot vērā, ka lielai daļai pacientu nepiemīt neviens no šiem riska faktoriem, tiek pētīta dažādu vides faktoru (piesārņojums, infekcijas) loma slimības attīstībā.

Vairāki klīniskie jeb pētījumi ar pacientiem ir pierādījuši cilmes šūnu terapijas pozitīvo lomu autisma ārstēšanā. Ir konstatēta gan runas, gan uztveres, gan kopējās veselības rādītāju uzlabošanās. Žurnālā “Current Psychiatry” publicēts kopsavilkums par cilmes šūnu lomu mentālo saslimšanu ārstēšanā – pētījumā, kura dalībnieki saņēma gan nabassaites asins, gan audu cilmes šūnas, pozitīvas pārmaiņas tika konstatētas jau 24 nedēļas pēc ievades. Būtiski, ka netika konstatētas blaknes, kas varētu iespaidot pacientu drošību.

Dati liecina, ka nedrīkst nenovērtēt arī apasiņošanas lomu slimības attīstībā. Konstatēts, ka tie smadzeņu rajoni, kas atbildīgi par seju atpazīšanu, sociālo mijiedarbību un valodas izpratni, cilvēkiem ar autiskā spektra traucējumiem ir sliktāk apasiņoti. Samazinātā asins apgāde noved pie neironu bojājumu. Tā kā viens no cilmes šūnu darbības mehānismiem ir jaunu asinsvadu veidošana un neiroreģenerācija, likumsakarīgi, ka cilmes šūnas ir efektīvs autiskā spektra traucējumu terapijas veids.

Izmantotie avoti:

https://www.mdedge.com/psychiatry/article/249211/mixed-topics/could-stem-cells-have-role-treating-mental-illnesses/page/0/2
https://www.neurologyadvisor.com/features/autism-statistics-prevalence/

Related Posts

Leave a Reply