zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Noris pētījums depresijas ārstēšanai ar cilmes šūnām

Tiek lēsts, ka aptuveni viens no desmit cilvēkiem kādā dzīves posmā cieš no depresijas. Precīzi depresijas cēloņi nav pilnībā izprotami. Tiek uzskatīts, ka stāvoklis rodas stresa pilnu dzīves notikumu, ģenētiskas noslieces un garastāvokļa ķīmisko vielu, piemēram, serotonīna smadzenēs, nelīdzsvarotības dēļ. Visplašāk izmantotais depresijas ārstēšanas līdzeklis – antidepresanti ir paredzēts, lai novērstu šādu ķīmisko nelīdzsvarotību. Tomēr antidepresanti nodrošina tikai īslaicīgu iejaukšanos depresijā, nevis ilgstošu ārstēšanu.

Lai palīdzētu virzīt depresijas pētījumu jomu uz priekšu, pētnieku komanda uzsākusi jaunu pētījumu par cilmes šūnu efektivitāti kā veidu, kā mainīt un uzlabot garīgo veselību. Zinātnieku pārliecība ir tāda, ka nervu šūnu augšanai un saiknēm starp nervu šūnām ir būtiska loma garastāvokļa un emociju pārvaldībā.

Šis pētījums seko Džona Hopkinsa universitātes atklājumiem, kas parāda, kā antidepresanti iedarbina smadzenēs cilmes šūnas, lai radītu jaunas nervu šūnas. Pētnieki uzskata, ka, jo vairāk būs nervu šūnu, jo labāka būs komunikācija smadzeņu zonās, kas ir atbildīgas par emociju pārvaldību.

Šajā pētījumā piedalās 48 cilvēki, ar diagnosticētu depresiju, kuriem četrās sesijās, katrā ar divu nedēļu intervālu, tiks ievadītas zobu pulpa cilmes šūnas. Izmēģinājuma kontroles grupai katru dienu tiks ievadīts tikai fluoksetīns, ļaujot pētniekiem izmērīt cilmes šūnu ietekmi un arī redzēt, kā tās mijiedarbojas ar antidepresantiem.

Iepriekšējie pētījumi ir atklājuši, ka hipokampus – smadzeņu apgabals, kas iesaistīts atmiņā un emocijās, ir mazāks pacientiem ar hronisku depresiju. Tas apstiprina teoriju, ka antidepresanti darbojas nevis, palielinot smadzeņu ķīmiskās vielas, piemēram, dopamīnu un serotonīnu, bet gan atbalstot jaunu nervu šūnu un smadzeņu savienojumu veidošanos.

Ir arī plaša pētījumu bāze, kas saista depresiju ar smadzeņu iekaisumu. Ir zināms, ka cilmes šūnas samazina iekaisumu smadzenēs un ķermenī, kas depresijas gadījumā var būt izveidojies no gadiem ilga stresa.

Komentējot šo pieeju, Londonas King’s College bioloģiskās psihiatrijas profesors Karmīns Pariante (Carmine M. Pariante) vēsta: “Īstermiņā stress palielina ķīmisko vielu ražošanu organismā, kas palīdz cīnīties vai bēgt. Piemēram, stress palielina iekaisumu, kas pasargā mūs no infekcijas. Tomēr psihosociālie stresa faktori, kas izraisa depresiju, kā bezdarbs, laulības grūtības vai sēras, parasti ir ilgstoši, un ilgtermiņā palielināts iekaisums samazina jaunu smadzeņu šūnu dzimšanu un savienojumu starp smadzeņu šūnām, izraisot depresiju. ”

Cilmes šūnas klātbūtne ir apstiprināta kā daudzsološa metode depresijas ārstēšanā, pateicoties to spējai ne tikai radīt jaunas smadzeņu šūnas, bet arī sasniegt skartās vietas un samazināt stresa izraisīto iekaisuma ietekmi uz smadzenēm. To iedarbībai ir plaši dokumentētas priekšrocības dažādiem fiziskiem apstākļiem. Šis pētījums var pierādīt, ka šīm neticamajām šūnām ir arī svarīga loma garīgās veselības uzlabošanā.

Izmantotā literatūra:

Ground-breaking Stem Cell Trial for Depression Underway

Related Posts

Leave a Reply