zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnas prostatas audzēju terapijā

Starptautiskās medicīnas asociācijas novembri ir noteikušas par prostatas un vīriešu veselības kopumā mēnesi. Tāpēc pievēršam jūsu uzmanība jaunākajiem atklājumiem, kas saistīti ar šīs slimības terapiju.

Prostatas vēzis ir viens no izplatītākajiem ļaundabīgo audzēju veidiem vīriešiem. Šobrīd statistika liecina, ka viens no astoņiem vīriešiem dzīves laikā saslims ar šo slimību, un diemžēl pacientu skaitam pastāv tendence pieaugt. To ietekmē dažādu riska faktoru izplatība, piemēram, ir stingri pierādīts, ka līdz ar gadiem, varbūtība saslimt palielinās. Dažādos pētījumos konstatēta arī aptaukošanās, piena produktu pastiprinātas lietošanas uzturā un dažādu ķimikāliju saistība ar prostatas vēža risku.

Ņemot vērā šīs slimības aktualitāti, zinātnieki pieliek lielas pūles, lai rastu jaunas, aizvien drošākas un iedarbīgākas metodes tās ārstēšanā.

2022.gada rudenī zinātniskajā žurnālā “Stem Cell Research” tika publicēts apkopojums par cilmes šūnu efektivitāti prostatas vēža ārstēšanā. Tajā aplūkoti vairāk kā 60 dažādi pētījumi un zinātniskie raksti.

Analīzes autori uzsver vairākus darbības mehānismus, kā cilmes šūnas var ietekmēt pacienta atveseļošanos:
1. mezenhimālās cilmes šūnas veicina vēža šūnu bojājeju (apoptozi), tādā veidā samazinot to izplatību un vairošanos;
2. mezenhimālām cilmes šūnām ir spēja piesaistīties pie audzēja šūnām un tā attālajām metastāzēm, tādā veidā tās var palīdzēt nodrošināt mērķterapiju pretvēža medikamentiem;
3. šīs šūnas ietekmē vēža attīstības procesā iesaistītos gēnus, tamdēļ spēj samazināt ļaundabīgo šūnu dzīvotspēju.

Ņemot vērā lielo atklājumu apjomu, raksta autori secina, ka mezenhimālās cilmes šūnas ir aktuāla tendence prostatas vēža terapijas modernizācijā. Protams, nepieciešami plaši klīniskie pētījumi, taču pēdējos 10 gados ir sperti nozīmīgi soļi, lai ieviestu šo jaunās terapijas metodi standarta ārstēšanas vadlīnijās.

Izmantotā literatūra:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1873506122002136?via%3Dihub#!
https://www.sciencedirect.com/journal/stem-cell-research
https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/prostate-cancer/risks-causes

Related Posts

Leave a Reply