zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Vai cilmes šūnu transplantācija var palīdzēt apdeguma brūču gadījumā?

No apdegumu brūcēm visbiežāk cieš bērni vai vecāka gadagājuma cilvēki, mājās. Tas ir viens mirklis neuzmanības un nelaimes – uz galda malas atstāta karsta kafijas krūze, karsta panna uz plīts, kuras rokturi bērniņš viegli var aizķert…

Ja no apdeguma ir cietis bērns, ir nepieciešama tūlītēja medicīniska aprūpe, lai izvairītos no ilgtermiņa komplikācijām. Smagi apdegumi iznīcina ādas struktūru, tās funkcijas un izraisa pirmatnējo šūnu zudumu audu reģenerācijai.

  • Ja radies apdegums, uz tā ir nekavējoties jātecina vēss (ne ledains) krāna ūdens vismaz 10 minūtes.
  • Ja virs apdegušās vietas ir apģērbs, ūdens jātecina tam virsū.
  • Uz apdeguma nesmērēt ziedes, pūderus, krējumu, alveju vai citas mājas aptieciņas alternatīvas.
  • Ja apdegums radies bērnam, vai, ja apdegums ir lielāks par cietušā plaukstu – izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot uz 113.

Jaunākie pētījumi rāda, ka apdegumu brūces var veiksmīgi ārstēt, pielietojot cilmes šūnu terapiju. Ir pierādīts, ka cilmes šūnas samazina iekaisuma procesu, kā arī mazina rētaudu veidošanos. Tā, piemēram, Ņujorkas medicīnas koledža ir pierādījusi, ka no nabassaites asinīm iegūtās somatiskās cilmes šūnas var paātrināt brūču sadzīšanu, injicējot tās tieši zem ievainotās ādas. Lai arī ideja par cilmes šūnu izmantošanu dažādu traumu ārstēšanā nav nesena, vēl pāris gadus atpakaļ šī terapija, galvenokārt, bija eksperimentāla. Šodien nu jau ir pieejamas  daudz attīstītākas ādas audu inženierijas un reģeneratīvās brūču dzīšanas metodes ar cilmes šūnu palīdzību.

 

Atsauces uz informācijas avotiem:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23394106/
  2. https://www.hindawi.com/journals/bmri/2015/684084/
  3. https://www.spkc.gov.lv/lv/apdegumi-un-applaucejumi
  4. http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/pirma_palidziba/palidziba/apdegumi/

Related Posts

Leave a Reply