zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu iedarbības labi rezultāti neauglības ārstēšanā ( Ašermana sindroma gadījumos)

Atbilstoši Pasaules Veselības datiem, neauglība ir globāla veselības problēma, kas visā pasaulē ietekmē miljoniem cilvēku reproduktīvā vecumā, minot, ka aptuveni 48 miljoni pāru un 186 miljoni cilvēku individuāli saskaras ar to. Latvijā statistika par neauglības apmēriem netiek apkopota, taču tiek lēsts, ka tie varētu būt vairāki desmiti tūkstošu ģimeņu, un diemžēl šim skaitlim ir tendence pieaugt.

Iemesli var būt ļoti dažādi – spermas un olšūnu kvalitātes, olvadu caurlaidības spējas, imunoloģisko mehānismu un citu auglības procesos iesaistīto etapu problēmas. Viens no svarīgiem aspektiem ir dzemdes iekšējā slāņa – endometrija – gatavība uzņemt apaugļoto olšūnu un nodrošināt piemērotu vidi bērniņa attīstībai.

Ašermana sindroma gadījumos ir bojāts endometrija dziļākais slānis, tamdēļ pat hormonālā terapija nevar palīdzēt nodrošināt pietiekamu tā biezumu visiem pacientiem. Šīs patoloģijas gadījumos dzemdes dobumā ir attīstījušies rētaudi, kuru dēļ samazinās tā tilpums. Biežākie iemesli ir dažādas manipulācijas dzemdes dobumā (aborti un abrāzijas), dzemdes infekcijas u.c.

Lai risinātu šo problēmu, reproduktīvajā jomā strādājošie zinātnieki veica mēģinājumus ar nabassaistes mezenhimālajām cilmes šūnām, ņemot vērā to jau pierādītās reģenerācijas spējas.

Pētījums tika veikts no 2020. līdz 2021.gadam Ķīnā, saņemot visu atbildīgo iestāžu un ētikas komitejas atļaujas. Iesaistītajām pacientēm tika ārstēta neauglība ar medicīniskās apaugļošanas tehnoloģiju palīdzību, taču embriju implantācija tika atcelta nepietiekama endometrija biezuma dēļ. Šīm sievietēm divos sekojošos menstruālajos ciklos tika ievadītas nabassaistes mezenhimālās cilmes šūnas devas. Pēc embrija implantācijas veica novērojumus par turpmāko grūtniecības gaitu, kā arī izvērtēja endometrija biezumu, jaunu asinsvadu veidošanos, proliferāciju un atbildes spēju uz hormonālajiem stimuliem pirms un pēc šūnu terapijas.

Pētījumu pabeidza 16 sievietes – nevienai no viņām netika konstatētas nopietnas terapijas blaknes, taču pieauga endometrija biezums, kā arī trijām no pacientēm iestājās grūtniecība ( divas sekmīgi dzemdēja, vienai pacientei notika augļa bojāeja 25. grūtniecības nedēļā). Vienai pacientei iestājās spontāna grūtniecība bez medicīniskās apaugļošanas procedūras.

Pētījuma dalībnieču analīzes uzrādīja uzlabojumus endometrija angioģenēzē, jaunu šūnu veidošanā un atbildē hormonālajiem stimuliem.

Ņemot vērā pozitīvos rezultātus, pētījuma autori izdarīja secinājumus, ka nabassaistes mezenhimālo cilmes šūnu ievade ir potenciāla terapija pacientēm ar Ašermana sindroma izraisītu plānu endometriju.

Izmantotie avoti:

Asherman’s Syndrome


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8296628/

Related Posts

Leave a Reply