zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnas – ieguldījums visas ģimenes veselībai

Svinot Starptautisko ģimenes dienu, pievērsīsimies tēmai par to, kā saglabātās nabassaites cilmes šūnas sniedz palīdzību ne tikai to īpašniekam – bērnam, bet arī citiem ģimenes locekļiem.  Pasaules medicīniskajās datu bāzēs fiksēti neskaitāmi gadījumi, kuros no jaundzimušā nabassaites iegūtās cilmes šūnas ir veiksmīgi pielietotas citu ģimenes locekļu ārstēšanai.

Viena no saslimšanām, kuru terapijā jau ilgstoši un veiksmīgi tiek izmantotas cilmes šūnas ir beta talasēmija. Tā ir ģenētiska asinsšūnu saslimšana, kuras rezultātā neveidojas pilnvērtīgs hemoglobīns un, lai nodrošinātu organisma funkcijas, tās pacientiem nākas veikt regulāras asins pārliešanas. Šīs slimības gēnu bērnam nodod vecāki pašiem to nezinot – talasēmijas pazīmes vecākiem nekonstatē, līdz ar to ne mamma, ne tētis visdrīzāk nav informēti par šo faktoru.

2021.gadā publicēts ziņojums par indiešu meitenīti, kurai trīs mēnešu vecumā tika diagnosticēta beta talasēmija. Desmit gadu vecumā meitenei transplantēja  cilmes šūnas, kas tika iegūtas no viņas jaundzimušās māsiņas. Gandrīz desmit gadu garumā meitenītei katru mēnesi veica asins pārliešanu, tomēr tas nedeva  būtiskus uzlabojumus. Līdz ar to brīdī, kad ģimenē pieteicās otrs bērniņš, vecāki nolēma, organizēt nabassaites parauga paņemšanu. Iegūto nabassaites asins materiālu apstrādāja un veica ievadi vecākajai māsai. Mazā paciente pēc procedūras tika novērota 3,5 gadus – šajā laikā viņai netika novēroti būtiski blakusefekti, kā arī vairāk nebija nepieciešamas asins pārliešanas.

Līdzīgu atveseļošanās vēsturi ir pieredzējusi arī 2005.gadā dzimušā irāņu puisēna Mojtaba ģimene. Arī viņam 3 mēnešu vecumā tika konstatēta talasēmija. Mojtabas tēvs dalās savā stāstā: “Es un mana sieva nezinājām, ka esam slimi ar talasēmiju. Un, kad uzzinājām par dēla diagnozi, mūsu pasaule piepildījās ar ciešanām. Lai atrastu transplantācijai piemērotas cilmes šūnas, devāmies uz slimnīcu Teherānā. Diemžēl starp mūsu ģimenes locekļiem, radiniekiem un arī publiskajā bankā mēs nespējām atrast atbilstošu kaulu smadzeņu cilmes šūnu donoru.” 2007.gadā dzima Mojtaba māsiņa un dzemdību laikā tika paņemts nabassaites asins paraugs. Taču pēc pārbaudēm, šis paraugs neatbilda  transplantācijai. Par prieku vecākiem 2016.gadā piedzima otra māsa Tahoura un šajās dzemdībās paņemto nabassaites asins cilmes šūnu saderība ar brāli bija 10/10. Šodien Mojtaba ir pilnībā vesels, mācās vidusskolā un plāno turpināt mācības medicīnas jomā.

Šie ir tikai divi gadījumi no neskaitāmiem, kurā viena ģimenes locekļa dzīvības glābšanai vai dzīves kvalitātes saglabāšanai izmanto cita ģimenes locekļa nabassaites cilmes šūnas. Šo metodi pielieto dažādu – gan labdabīgu, gan ļaundabīgu slimību ārstēšanai. Bez tam materiāla transplantācijai no radinieku donora ir vairāki bonusi – ātra materiāla pieejamība, labāka saderība un samazināts materiāla vīrusu piesārņojums.

 

Izmantotie avoti:
https://parentsguidecordblood.org/en/news/mojtaba-recovery-thalassemia-major-through-his-sisters-stem-cells

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8628234/

https://scholar.google.com/scholar_lookup?journal=Orphanet+J+Rare+Dis&title=Beta-thalassemia&author=R+Galanello&author=R+Origa&volume=5&publication_year=2010&pages=11&pmid=20492708&

 

 

Related Posts

Leave a Reply