zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Melanomas ārstēšana un nabassaites cilmes šūnas

Melanoma ir ļaundabīgs audzējs, kas veidojas melanocītos – šūnās, kas nodrošina pigmentu. Lai arī tradicionāli ierasts par melanomu domāt kā par ādas audzēju – tas var skart arī citus orgānus, tos, kuros atrodas melanocīti, piemēram, gļotādu un pat acis.

Latvijas statistikas dati liecina, ka šo slimību no jauna diagnosticē vairāk kā 200 cilvēkiem gadā. Savukārt, starptautiskajās publikācijās var lasīt, ka pat 1 no 20 vīriešiem un 1 no 30 sievietēm var atklāt melanomu līdz 75 gadu vecumam.

Diemžēl saslimstībai ar melanomu ir tendence pieaugt. Satraucošākie dati prognozē, ka līdz 2040. gadam pasaulē atklās par 50% saslimušo vairāk katru gadu. Turklāt zinātnieku aplēses vēsta, ka tuvāko 20 gadu laikā pieaugs arī mirstība no melanomas.

Melanomas ir agresīvākais ādas audzējs, kas ātri paplašinās un dod metastāzes. Šobrīd ārstēšanā tiek izmantotas dažādu metožu kombinācijas – pamata terapija ir ķirurģiska, taču to var papildināt ar ķīmijas, staru, imūno un citām terapijas metodēm.

Lai vēl uzlabotu melanomas pacientu iespējas izdzīvot, britu zinātnieki veica pētījumu, kurā pārbaudīja nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu spējas samazināt vēža šūnu vairošanos. Ar vecāku piekrišanu tika paņemti jaundzimušo nabassaites paraugi, no kuriem tika izdalītas īpašas daļiņas – eksosomas. Tika pārbaudīta šo daļiņu iedarbība uz no melanomas pacientiem izolētām šūnu kultūrām.

Pētījuma rezultāti tika publicēti “Šūnu un molekulārās medicīnas žurnālā” un atklāja šo eksosomu toksicitāti pret audzēja šūnām, iedarbojoties uz to genomu.

Līdzīgi pētījumi veikti arī ar citu audzēju šūnām, un arī tie apstiprina nabassaites cilmes šūnu spēju samazināt vēža izplatīšanos.

Izmantotie avoti:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9843520/
https://www.theguardian.com/science/2022/mar/31/global-melanoma-rate-to-increase-by-50-by-2040-researchers-predict

Related Posts

Leave a Reply