zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Nabassaites cilmes šūnas kā risinājums aknu slimību pacientiem

Ja agrāk ar taukaino aknu slimību pārsvarā slimoja alkoholiķi, tad mūsdienās arvien biežāk šo kaiti izraisa citi kaitīgi dzīvesveida ieradumi – kalorijām pārbagāta, enerģētiski mazvērtīga pārtika, mazkustīgums, kas var izraisīt vielmaiņas traucējumus, tādējādi liekot aknās uzkrāties taukiem. Šo slimību var ierosināt arī atsevišķi medikamenti un toksiskas vielas.

Tieši šo iemeslu dēļ saslimstība ar taukaino hepatozi dramatiski palielinās ASV – līdz 69% iedzīvotāju – un arī Eiropā. Statistikas datu par saslimstību ar aknu steatozi Latvijā trūkst, taču tiek lēsts, ka tā ir tāda pati kā Eiropā, skarot līdz pat 40% valsts iedzīvotāju.

Taukainā hepatoze neveidojas vienā dienā, paiet gadi, kamēr, neizturot apgrūtinājumu, aknas sāk padoties un veidot tauku uzkrājumus, tādēļ visbiežāk slimību atklāj cilvēkiem jau 40 – 60 gadu vecumā, taču ārsti uzsver, ka šim vecumam ir tendence samazināties.

Nealkohola taukaino aknu slimība ir smaga forma, kas var progresēt līdz pat aknu cirozei un karcinomai. Tas bieži kombinējas ar citām problēmām – otrā tipa diabētu, kardiovaskulārajām, hroniskām nieru un vairogdziedzera saslimšanām. Satraucoši, ka nealkohola taukainā aknu slimība kopumā palielina ar vēzi un aknu saslimšanām asociēto mirstību arī bērniem un jauniem cilvēkiem.

Tā kā šai slimībai joprojām nav efektīvas apstiprinātas terapijas, zinātnieku grupas aktīvi strādā pie risinājuma. Un, ņemot vērā mezenhimālo cilmes šūnu jau iepriekš apstiprinātās pretiekaisuma īpašības un atjaunojošās spējas, tiek attīstīta pētniecība, ar mērķi atklāt to potenciālu arī aknu slimību gadījumos.

Jau ir publicēti sekmīgi rezultāti par mezenhimālo cilmes šūnu iedarbību aknu mazspējas, akūtu aknu bojājumu, aknu apasiņošanas traucējumu un aknu fibrozes gadījumos. Šo cilmes šūnu pozitīvo efektu nealkohola taukaino aknu slimības terapijas gadījumos ir pierādījuši zinātnieku grupa no Ķīnas. Šiem pētniekiem izdevās izdalīt speciālas daļiņas jeb ekzosomas no nabassaites mezenhimālām cilmes šūnām, kuras tālāk tika izmantotas mērķtiecīgai terapijai. Izvērtējot rezultātus, tik gūts apstiprinājums, ka aknu šūnās ir samazinājušies gan iekaisuma rādītāji, gan oksidatīvais stress.

Izmantotais avots:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0891584922005652?via%3Dihub

Related Posts

Leave a Reply