zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74
zvani un uzzini vairāk 28 64 64 74

Cilmes šūnu terapijas efektivitāte artrīta ārstēšanā

Reimatoīdais artrīts ir hroniska autoimūna saslimšana, kas raksturojas ar iekaisīgu reakciju ķermenī, īpaši locītavās. Tas nozīmē, ka imūnā sistēma kļūdaini uzbrūk veselām ķermeņa šūnām, radot iekaisumam līdzīgu ainu ietekmētajās organisma daļās. Šī slimība skar apmēram vienu līdz divus procentus cilvēku, pie kam 70% no pacientiem ir sievietes. Pēc 50 gadu vecuma sasniegšanas ar reimatoīdo artrītu slimo pat 5% sieviešu populācijas.

Pirmie pētījumi par cilmes šūnu pielietojumu reimatoīdā artrīta terapijā tika veikti jau 2011. gadā, kad arī tika atklāts, ka cilmes šūnām piemīt potenciāls cīnīties ar iekaisumu. Zinātniskie dati rāda, ka cilmes šūnas atjauno bojātos audus un stabilizē imūno sistēmu. Mezenhimālās cilmes šūnas, kuras tiek iegūtas no nabassaites audiem, iedarbojas parakrīnā ceļā – šūnas ‘dod signālu’ citām šūnām pozitīvi mainīties. Mainoties šūnām un audiem, uzlabojas arī pacienta stāvoklis.

Starptautiskā artrītam un reimatoloģijai veltītā žurnālā publicētā pētījuma dati liecina, ka cilmes šūnu terapija mazina sāpju līmeni, kā arī uzlabo fiziskās funkcijas cilvēkiem ar ceļgala osteoartrītu. Cits pētījums pierāda, ka šāda terapija ir efektīva iekaisuma mazināšanai un locītavu funkcijas uzlabošanai reimatoīdā artrīta pacientiem.

Raksta autori secina, ka cilmes šūnu terapija ir droša un efektīva alternatīva tradicionālajām artrīta ārstēšanas metodēm. Turklāt rezultātu apkopojumā tiek uzsvērts, ka cilmes šūnu terapijai nav konstatētas būtiskas blaknes, kas īpaši svarīgi pacientiem, kurus slimība skar ilgstoši.

Avoti:
https://www.dvcstem.com/post/rheumatoid-arthritis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10393058/

Related Posts

Leave a Reply